Брас (морська справа)
Брас (від нід. bras) — снасть рухомого такелажу, що закріплюється за нок реї (або спінакер-гіка на яхті) і служить для розвороту вітрила в горизонтальному напрямку[1][2]. Браси проводяться в напрямку до корми судна. На реях деяких великих вітрил можуть встановлюватися і контр-браси, які йдуть від їх ноків у ніс[3]. Споряджається контр-брасом також і спінакер-гік.
У кожної реї два браси, правий і лівий, у летючої бом-брам-реї брасів немає взагалі, у грот-реї на великих суднах є два браси, що йдуть вперед, і два, що йдуть назад (контр-браси). Браси на навітряному борту судна називаються навітряними брасами, браси з протилежного борту — підвітряними.
Для позначення того, які реї обслуговують браси, до їх найменування додається назва щогл і рей: фока-браси, грота-браси тощо. Браси вистрелів називають вистріл-брасами, гіків — гіка-брасами. Бом-брам-браси (браси бом-брам-рей) скорочено йменуються бом-брасами. Браси блінда-реї називалися блінда-брасами або трисами.
Трос, один кінець якого закріплений за обух бугеля на ноку реї, а другий закінчується блоком (брас-блоком), через який проводиться брас, називається брас-шкентелем.
Розвертання рей за допомогою брасів називається брасопленням чи брасуванням (від дієслова брасопити, брасувати).
Примітки
- Брасы // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. — СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)
- Станюкович К. М. Словарь морских терминов, встречающихся в рассказах.
- Самойлов К. И. Контрбрасы // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
Джерела
- Брас // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
- Морской Словарь, М, Военное издательство МО СССР, 1959 (рос.)
- Морской Энциклопедический Словарь, Л-д, «Судостроение», 1991, ISBN 5-7355-0280-8 (рос.)