Брати Лімбурги

Брати Лімбурги (фр. Frères de Limbourg) — Поль, Ерман і Жаннекен (десь між 1385 і 1416, Неймеген) нідерландські живописці-мініатюристи XV століття, відомі насамперед як ілюстратори «Розкішного часослова герцога Беррійського».

Брати Лімбурги
Frères de Limbourg

При народженні Поль, Ерман і Жаннекен Лімбург
Народження бл. 1365
Неймеген
Смерть бл. 1416
  Бурж
(чума)
Національність Нідерланди
Діяльність ілюстратор
Роки творчості 140214161416
Покровитель Жан і Філіп II Сміливий
Твори Розкішний часослов герцога Беррійського, Прекрасний часослов герцога Беррійського і Moralizing bible alleged Philipp the Boldd

 Брати Лімбурги у Вікісховищі
Герцог Беррійський, замовник часословів у братів Лімбургів, фрагмент одного з часословів
«Розкішний часослов герцога Беррійського»
Лютий.

Біографія

Поль (Пауль, Полекін), Ерман (Герман), Жанекен (Ян) були трьома братами, з яких Ерман, був, очевидно, старшим. Відомостей про їхні біографії збереглося доволі мало.

Народилися брати Лімбурги у Неймегені (Брабант), в родині скульптора, різьбяра по дереву Арнольда ван Лімбурга, сина Йоганнеса Лімборга (Johannes de Lymborgh), що ймовірно переїхав до Нідерландів з герцогства Лімбург на Мезі. Усього в родині було шестеро дітей — ще брати Рутгер і Арнольд та сестра Грета. По матері, Мехтільд Малуель, вони доводилися племінниками Жану Малуелю, надвірному художнику бургундських герцогів.

Можливо в 13991400 роках навчалися в Парижі, де опановували ювелірне ремесло. Перша згадка в документах про художників з цієї сім'ї належить до 2 травня 1400 року. Ерман і Жакемен (Жіллекен) Малуель, учні паризького ювеліра Алебре, через епідемію чуми, що вибухнула в 1399 році, були відіслані в Гелдерн. Коли брати проїздили через Брюссель, що ворогував у той час із герцогом Гелдерна, їх було схоплено й утримувано шість місяців в ув'язненні, причому витрати оплачувала їхня мати, як сказано в документі «дуже бідна жінка». Викуп за братів з власних коштів вніс герцог Бургундський, перед яким за племінників попросив Жан Малуель. Однак мова швидше за все йшла не про братів Лімбург, а про інших племінників Жана Малуеля.

2 лютого 1402 року братів Поля і Жанекена в платіжній розписці названо мініатюристами Філіппа Сміливого: їм було доручено виконати ілюстрації до Біблії. Вважається, що це «повчальна Біблія», яка нині знаходиться в Національній бібліотеці Франції. Одночасно герцог забороняв братам працювати для інших замовників і призначав їм платню на чотири роки. Братів поселили в будинку Жана Дюрана, лікаря герцога. Робота над Біблією тривала до смерті Філіппа Сміливого в 1404 році.

Після його смерті вони стали надвірними майстрами Жана, герцога Беррійського, його брата. Немає відомостей про діяльність братів з 1405 по 1408 рік. Однак дослідник Міллард Майсс саме до того часу відносить роботу над оформленням «Прекрасного часослова» (Метрополітен-музей, Нью-Йорк). За документом від 29 червня 1410 року, який зберігся в архівах Неймегена, Ерман і Жан Лімбург, сини гравера Арнольда з Ахена, володіли в цьому місті рухомим і нерухомим майном. Починаючи з 1410 року брати Лімбург досить часто згадуються в документах вже як надвірні майстри герцога Беррійського. Наприклад, 1 січня 1411 року вони піднесли як подарунок своєму панові «книгу-обманку, зроблену з шматка дерева» — це перше свідчення, де фігурують всі три брати. З осені 1413 року Поль Лімбург іменується «камердинером милостивого пана», а в 1415 році камердинери вже і Жан та Ерман.

Дати смерті братів Лімбургів встановлені приблизно, по паперах щодо їхньої спадщини. Відомо, що Жан помер близько 9 березня 1416 року, а до вересня-жовтня того ж року померли й Поль та Ерман. Імовірно всі вони померли від епідемії чуми.

Стиль

Для мініатюр братів Лімбург характерна вишуканість французького пізньоготичного живопису; проте Лімбурги також глибоко вивчали досягнення італійського мистецтва 13-14 століть, насамперед у відображенні об'єму та простору, й прагнули до поетичного і правдивого зображення природи та повсякденного побуту. Мініатюри календаря «Багатого часослова» з їхніми надзвичайно реалістичними спостереженнями визначили шляхи розвитку мистецтва Північного Відродження. Замість орнаментального тла, характерного для готичного живопису виникло небо, повітряний простір, світло сонця, що змінюються залежно від часу доби і від пори року. Разючі за точністю відтворення реальних будівель.

Роботи братів Лімбургів через їхню малодоступність (закриті фонди бібліотек, приватні збірки) перебували в забутті до XIX століття, коли їхня творчість була заново відкрита й високо поцінована. Мистецтвознавці вважають, що брати Лімбурги задали напрями розвитку книжкової мініатюри і загалом живопису на декілька наступних поколінь митців.

Твори

Фестиваль братів Лімбургів

У місті Неймеген, де народилися брати Лімбурги, у кінці серпня проводиться щорічний фестиваль братів Лімбург. У місті відбуваються походи в середньовічних костюмах, організовуються тематичні виставки.

Література

  • Timothy Bates Husband: The Art of Illumination: The Limbourg Brothers and the Belles Heures of Jean de France, Duc de Berry, Metropolitan Museum, 2008, Yale University press
  • Rob Duckers und Pieter Roelofs (Hrsg.), Gebroeders von Limburg. Ausstellungskatalog, Ludion, Nimwegen 2005, ISBN 90-5544-576-2
  • Казель Раймон, Ратхофер Иоханнес. «Роскошный часослов герцога Беррийского», М., 2002. ISBN 5-7793-0495-5.
  • В. В. Стародубова. «Братья Лимбурги». М., 2002. ISBN 5-7793-0550-1.
  • C. Raymond, Giorni del Medioevo. Le miniature delle Très riches heures del duca di Berry, 2001.
  • Millard Meiss, French Painting in the Time of Jean De Berry: The Limbourgs and Their Contemporaries. George Braziller (eds)
  • Charles Sterling, La peinture médiévale a paris : 1300–1500. bibliothéque des arts, 1987-90 (eds).
  • Luciano Bellosi, I Limbourg precursori di Van Eyck? Nuove osservazioni sui mesi di Chantilly, in «Prospettiva», 1975, n. 1.
  • M. Meiss e E. H. Beatson, The Belles Heures of Jean, Duke of Berry, New York, 1974.
  • Pietro Toesca, La pittura e la miniatura nella Lombardia, Torino, 1966.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.