Броніславівка

Броніславівка (пол. Bronisławówka) німецька колонія, яка знаходилася поблизу сучасного села Метенів (Зборівський район Тернопільської області). Поблизу знаходилася інша німецька колонія — Казимирівка (сьогодні село Кам'янисте, Золочівського району Львівщини).

Заснування

Колонію було засновано 1838 року в Золочівській окрузі Королівства Галичини і Володимирії. Сюди (як і в сусідню колонію Казимирівка) заселилися німці-євангелісти з Пфальцу[1].

Історія

У 1880 р. у Броніславівці налічувалось 18 домів і 92 жителі. В німців-євангелістів був парафіяльний храм у Львові. 1872 року в колонії було закладено школу євангелістів із німецькою мовою навчання. Власний храм було згодом зведено при дорозі з Золочева на Тернопіль[2][3].

У Географічному словнику Королівства Польського вказано, що в колонії був філіал львівської парафії євангелістів[4].

У міжвоєнний період до 1934 року колонія утворювала окрему сільську ґміну, яка 1 серпня 1934 року в рамках реформи самоврядування на підставі нового закону про Самоврядування (23 березня 1933 року) увійшла до нової сільської гміни Плугів (Золочівський повіт Тернопільського воєводства)[5]

У колонії були добре розвинені різні допоміжні промисли. Наприклад, Броніславівка виділялася своїми пасіками[6]. Також в колонії діяло єдине відоме (в наш час) німецьке мисливське товариство в Галичині. Броніславівське товариство (куди входили і жителі Казимирівки) згадується під 1922 роком. Зокрема збереглася його печатка[7].

Після радянської окупації Західної України жителів колонії були репатрійовано до Німеччини. Будинки села, кірху Броніславівки, по відповідній вказівці партійних органів району, розібрав і вивіз районний уряд. На місці села залишилось сільське кладовище, яке з часом було сплюндроване.

Див. також

Примітки

  1. Карта німецьких поселень Галичини у 1939 році
  2. Національна академія наук України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень, Товариство «Знання» України, Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили, Українська академія політичних наук, Миколаївський центр політичних досліджень / Німецькі поселенці в Україні: Історія та сьогодення. — Київ — Миколаїв, 2006. — 415 с. сторінки 91-108: Поява і господарська діяльність німецьких поселенців на Галичині та архітектурна специфіка німецьких колоній — Львів//Олешко О., Петришин Г.
  3. Свідок історії
  4. Bronisławówka // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Warszawa : Druk «Wieku», 1880. — Т. I. — S. 380. (пол.)
  5. Dz.U. 1934 nr 64 poz. 572. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 lipca 1934 r. o podziale powiatu złoczowskiego w województwie tarnopolskiem na gminy wiejskie.
  6. Петро Сіреджук. Допоміжні промисли німецької меншини Західної України між двома світовими війнами. С. 1
  7. Петро Сіреджук. Допоміжні промисли німецької меншини Західної України між двома світовими війнами. С. 3
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.