Будинок Івана Зворикіна

Будинок Івана Зворикіна (рос. Дом Ивана Зворыкина; інша назва: Будинок Заславської, рос. Дом Заславской) — будівля в Ростові-на-Дону, розташована на перехресті Пушкінської вулиці та провулку Семашко. Побудовано в 1914 році за проектом архітектора Василя Попова[1]. До жовтневого Жовтневий перевороту в будинку жив ростовський градоначальник генерал-майор Іван Миколайович Зворикін[2]. З 1923 по 1926 рік у будинку жив радянський драматург Володимир Киршон[3]. Будівля має статус об'єкта культурної спадщини регіонального значення[4].

Будинок Івана Зворикіна
рос. Дом Ивана Зворыкина
Будинок Івана Зворикіна
Будинок Івана Зворикіна
47°13′29″ пн. ш. 39°42′41″ сх. д.
Країна Росія
Місто Ростов-на-Дону
Розташування Пушкінська вулиця, будинок 89/57
Тип будівля
пам'ятка і пам'ятка архітектури
Автор проєкту Василь Попов
Дата заснування 1910-ті
Дата будівництва 1914  рік
Адреса Пушкінська вулиця (Ростов-на-Дону)

Будинок Івана Зворикіна
Будинок Івана Зворикіна (Росія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Будівля була побудована в 1914 році за проектом архітектора Василя Попова. У будинку розміщувалося управління Ростовського-на-Дону градоначальства і квартира градоначальника Івана Миколайовича Зворикіна[1]. Після приходу радянської влади будинок був націоналізований. Там розмістилися різні контори, установи, житлові квартири і гуртожиток радпартшколи. Частина первісного декору була втрачена[2].

З 1923 по 1926 рік у будинку жив радянський драматург Володимир Киршон. Його комунальна квартира була під номером 10, вікна виходили на подвір'я[3]. Його дружина, Рита Корн-Киршон, згадувала: «У невеликій кімнаті, чистою, завжди охайною, стояли письмовий стіл, два стільці, ліжко. На столі гора книг, свіжі журнали»[5].

У 2000-х роках другий поверх будинку зайняв губернатор Ростовської області Володимир Чуб. Там він проживав зі своєю сім'єю[6]. Будівля відреставрували і встановили в ньому новий італійський ліфт[2].

Архітектура

Триповерховий будинок[1] займає кутову частину кварталу, його парадні фасади виходять на Пушкінську вулицю і на провулок Семашко. Будинок побудований в стилі модерн з елементами готики. Єдиний архітектурно-художній вигляд фасадів визначають форми віконних прорізів, еркери і раскреповки. Цокольний поверх рустован. З елементів готики в оформленні будівлі присутні фриз з трёхчетвертіннимі колонами, декоративні кокошники над вікнами першого поверху. Фасади будівлі увінчані аттиками з стрілчастими нішами. Парадний вхід має форму стрілчастої арки. Кут будівлі підкреслюється шестикутним еркером, обрамленим балконом на рівні другого поверху і увінчаним башточкою з куполом[3]. Спочатку на парапеті вежі розміщувалися фігури лицарів (демонтовані в 1960-і).

Будинок Іван Зворикіна має складну конфігурацію в плані. Він розділений на дві секції з окремими входами: з вулиці Пушкіна і з провулка Семашко. У кожній секції є двухмаршевая сходи і ліфт. Навколо сходового холу розташовуються квартири[3].

Меморіальні дошки

У 1962 році на фасаді будівлі було встановлено меморіальну дошку з текстом[3]:

У цей будинку в 1923-1926 рр. жив і працював відомий радянський драматург Володимир Михайлович Киршон, один з творців першої Ростовської письменницької організації.

Друга меморіальна дошка, встановлена ​​в 1997 році, присвячена збирачеві фольклору Федору Тумілевічу[1]. Текст на ній говорить:

У цьому будинку (1932-1964) жив відомий данський фольклорист, вчений, письменник Тумілевіч Федір Вікторович.

Згадка в літературі

Будинок Іван Зворикіна згадується у віршах ростовського поета Сергія Корольова[1][5].

Література

  • Ростовский областной краеведческий музей. Литературный сектор // В. А. Тихомирова. В. М. Киршон в 1923 - 1926 гг. в Ростове-на-Дону (рукопись). - С. 1 - 8.
  • Гегузин И. Страницы ростовской летописи. - Ростов-н/Д, 1983. - С. 126 - 129.

Примітки

  1. Волошинова Л. Ф. Пушкинская улица. — Ростов-на-Дону : «Донской издательский дом», 2000. — С. 57—64. — ISBN 5-87688-250-X.
  2. Мария Бондаренко (21 квітня 2008). Жив еще Ростов купеческий. Независимая газета. Процитовано 18 жовтня 2013.
  3. Шулепова Э. А. Дом, в котором с 1923 по 1926 г. жил и работал драматург В. М. Киршон // Материалы свода памятников истории и культуры РСФСР. Ростовская область. — М. : Изд-во НИИ культуры, 1990.
  4. Ростов-на-Дону (объекты культурного наследия регионального значения). Официальный портал Правительства Ростовской области. Процитовано 18 жовтня 2013.
  5. В три уровня. — газета «Первое сентября», 2001. № 77.
  6. Избушка для губернатора. газета «Южный репортёр». Процитовано 18 жовтня 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.