Будинок Галшки Гулевичівни

Буди́нок Га́лшки Гулевичі́вни (також відомий як «Поварня») — найдавніша збережена цивільна будівля у Києві, пам'ятка історії та архітектури XVII ст. Розташована на Подолі на території Національного університету «Києво-Могилянська академія» за адресою вул. Григорія Сковороди, 2.

Будинок Галшки Гулевичівни

50°27′56″ пн. ш. 30°31′14″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Київ
Клієнт Галшка Гулевичівна
Дата закінчення спорудження кін. XVI — поч. XVII ст.
Стиль бароко
Адреса вул. Григорія Сковороди, 2

Будинок Галшки Гулевичівни
Будинок Галшки Гулевичівни (Київ)

 Будинок Галшки Гулевичівни у Вікісховищі
Вигляд з вулиці Григорія Сковороди.

Будинок збудовано наприкінці XVI — на початку XVII століття коштом меценатки Галшки Гулевичівни. На думку сучасних дослідників, зокрема, Юрія Лосицького, будинок є типовим зразком української архітектури XVI століття — будинком «на дві половини». Споруда цегляна, тинькована, зі склепінчастим підвалом, прямокутна у плані[1].

У 1615 році Галшка надала цю будівлю та земельну ділянку при ній для заснування Братської школи [2], шпиталю та монастиря. У своїй дарчій грамоті від 15 жовтня 1615 року Гулевичівна писала:

Я, Галшка Гулевичівна… з любові і приязні до братів моїх народу руського і для спасіння душі своєї… правовірним і благочестивим християнам народу руського в повітах воєводства Київського, Волинського і Брацлавського… даю, дарую, записую, відказую і фундую добра мої власнії… власний мій двір з землею… нічого собі самій а ні нащадкам моїм не зоставляючи.[3]

Вважається, що будинок використовувався як приміщення для занять. Після будівництва нових корпусів коштом Петра Могили у 1630-их рр. у будинку Галшки Гулевичівни розташовувалася поварня та проводилися засідання академічної корпорації.

Будинок зазнав реконструкції у 1826 році [4]. У 2002 році був оновлений фасад будівлі. Після реставрації [5], завершеної у 2008 році Києво-Могилянською академією, тут відкрився Музей української звитяги, з часом реформованого в Музей НаУКМА, що розповідає про історію Києво-Могилянської академії.

Див. також

Примітки

  1. Відлуння віків. Архів оригіналу за 1 березня 2010. Процитовано 31 березня 2009.
  2. Офіційний сайт Києво-Могилянської академії
  3. Хижняк З.І., Маньківський В. К. Історія Києво-Могилянської академії. — К.: Вид. дім «КМ Академія», 2003. — с. 22-23
  4. Фото Києва - Серія "Подолом". Архів оригіналу за 25 липня 2008. Процитовано 31 березня 2009.
  5. На Подолі планують відновити пам'ятку архітектури XVII-XIX століття - трапезну з церквою Святого Духа

Джерела

  • Хижняк З.І., Маньківський В. К. Історія Києво-Могилянської академії. — К.: Вид. дім «КМ Академія», 2003. — 184 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.