Будинок на вулиці Валовій, 4 (Львів)

Будинок за адресою вулиця Валова, 4 у Львові — багатоквартирний житловий чотириповерховий будинок з магазинним приміщенням на першому поверсі. Пам'ятка архітектури місцевого значення номер 12.[1]Розташований будинок у периметральній забудові вулиці.

Валова 4
м. Львів, Вулиця Валова, 4
Фасад будинку з боку площі Галицької
Архітектор невідомий

Збудовано ХІХ століття
Реконструйовано 1884

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі історизм

Історія

Зведено будинок у ХІХ столітті як триповерховий. Протягом 18781884 років у цьому будинку, який називали кам'яницею Бауровича, винаймало приміщення Політехнічне товариство.[2] Згодом до 1892 року тут розміщувалася народна школа[3].Також у 1884 році надбудовано четвертий поверх. У 1897 році за проектом архітекторів Адольфа та Казимира Вайсів запроектовано вітрини першого поверху. А вже у 1933 році архітектор Юзеф Торн проводить їх реконструкцію.

Архітектура

Вигляд з вулиці Валової

Чотириповерховий цегляний будинок зведений у стилі історизму з елементами неокласицизму. У плані прямокутний з симетричний фасадом. Розташування приміщень в будинку секційне та анфіладне. На першому поверсі головний портал входу та вікна правої частини з профільованим обрамуванням які завершені замковим каменем вгорі. Такі ж самі вікна на другому та на третьому поверсі, однак над вікнами другого поверху трикутні сандрики на ліпних консолях оздоблених акантовим листом.[4] На рівні першого, другого та третього поверхів фасад будинку рустований. На рівні четвертого поверху вертикальні півколони завершені капітелями іонічного ордеру, між якими чергуються вікна та декоративні вставки з грифонами. Під вікнами ліпні вставки у вигляді гротесків з маскаронами. Завершений будинок профільованим карнизом на кронштейнах та оздоблений сухариком.

Примітки

  1. Перелік пам'яток архітектури та містобудування м. Львова (станом на 14.03.2011 р.). Архів оригіналу за 05.03.2016. Процитовано 31.03.2015.
  2. Księga pamiątkowa, wydana przez komisję, wybraną z łona Polskiego towarzystwa politechnicznego we Lwowie [1877—1927] / Pod. red. dr. Maksymiljana Matakiewicza. — Lwów: Nakładem Polskiego towarzystwa politechnicznego we Lwowie, 1927. — S. 7.
  3. Моє улюблене місто
  4. Прадідівська слава. Валова 4

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.