Будинок на вулиці Староєврейській, 26 (Львів)

Будинок на Староєврейській, 26 — житловий будинок у Львові. Занесений до Реєстру пам'яток архітектури і містобудування України національного значення з охоронним номером 1300.

Будинок на Староєврейській, 26
м. Львів, Староєврейська, 26

Початок будівництва XVI століття
Реконструйовано 1746р., Адам і Ян Покоровичі, Амвросій Прихильний, Андрій Бемер, Йоан Поправа, Вигодний, Йосиф Дубльовський

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі ренесанс, бароко
Будинок на вулиці Староєврейська, 26

Історія

Історія будиинку розпочинається з XVI століття. Наприкінці XVI – на поч. XVII ст. на цьому місці стояла кам'яниця, яка належала Мартинові Бжемінському і називалася відповідно – Бжемінська. Дім згодом називався Шольцівський за іменем дочки купця Яна Шольца Катерини, дружини Бжемінського. У 1605 році кам'яницю придбали за 2 тисячі зол. відомі львівські будівничі Амвросій Прихильний і Адам де Лярто, званий Покора. У 1611 році вони звели будинок на місці давньої кам'яниці XVI століття. Тепер вона називалася Покоровичівською, кілька століть була домівкою для кількох поколінь львівських архітекторів і будівничих. У 1746 році було проведено реконструкцію у бароковому стилі будівничим Гербутом (Вигодним). У 1751 році будинок придбав золотар, вірменин Яків Антонович, який виконував обов'язки сеньйора золотарського цеху. У 1770 році частина будинку перейшла до цехового будівничого Йосифа Дубльовського. Друга частина кам'яниці належала Піховичу, а в 1754 році стала власністю Вервечкового братства при Латинській катедрі. У кінці XIX століття була реконструкція, влаштований оцинкований бляхою дах, встановлено ряд горищних вікон. У 1933 році приміщення партеру пристосували під крамниці, були облаштовані вітрини. У 1940-х роках партерпристосували піджитло під житло. На початку 1990-х років у приміщенні партеру розмістили взуттєву крамницю "Мальва".

Опис кам'яниці

Будинок зберіг риси ренесансної кам'яниці з нашаруванням стильових рис XVIII та XIX стліттях. Будинок триповерховий, цегляний на кам'яному фундаменті, прямокутний у плані. Має характерну середньовіччю тридільну структуру. Збереглася тильна кам'яниця. Чільний фасад є симетричний, тривіконний, з вертикальним членуванням рустованими лізенами. Має профільоване обрамлення вікон лінійними сандриками та розетами на другому поверсі. У вікнах третього поверху знаходяться підвіконні полички на консольках. Вузька сегментна брама має заґратовану верхню частину. Зліва знаходиться прямокутне вікно, справа у широкому прорізі - вхід до крамниці. Завершується фасад карнизом. Дах двосхилий, має прямокутні горищні вікна на фасаді. Склепіннями перекриті пивниці та приміщення першого поверху.


Сьогодення

Постановою Ради Міністрів УРСР №442 від 06.09.1979 р. будинок внесений до Реєстру пам'яток національного значення, охоронний № 1300). Будинок житловий. Через перебудови дійшов до нас у зміненому вигляді, зберігши давні пивниці та партер.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.