Будинок із левами на Пушкінській, 11

Буди́нок із ле́вами — один із київських прибуткових будинків архітектора Олександра Кривошеєва. Розташований на Пушкінській вулиці, 11. Виразний зразок пишного оздоблення фасаду київських прибуткових будинків[1].

Будинок із левами на Пушкінській, 11

50°26′45″ пн. ш. 30°31′07″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Київ
Тип прибутковий будинок Києва
Стиль неоренесанс і необароко
Архітектор Кривошеєв Олександр Степанович

 Медіафайли у Вікісховищі

Будівництво і використання будівлі

Будинок на фото приблизно 1934 року

Станом на 1882 рік власником садиби був Михайло Мищенко. У наступні роки її розділили на дві ділянки. До 1889 року ділянка № 11 перейшла у власність О. М. Крижановської. Згодом ділянку придбав купець першої гільдії Хаїм Файбишенко. Він замовив проект кам'яниці, імовірно, архітектору Олександру Кривошеєву. Завершили будівництво у 1899 році нові власники Модзалевські Семен, Казимир і Михайло. 1914 року будинок придбав Ф. С. Янишевський[2][1].

У 1902—1905 роках у будинку мешкав міський архітектор Олександр Кривошеєв (1859—1916).

У 1922 році будинок націоналізували більшовики.

Архітектура

Чотириповерхова, односекційна, прямокутна у плані, цегляна, пофарбована споруда має цокольному напівповерх, пласкі перекриття і бляшаний вальмовий дах. На кожному поверсі по дві шестикімнатні квартири. У цокольному напівповерсі була квартира й дві крамниці.

Чоловий фасад має симетричну композицію з проїздом на подвір'я на правому фланзі. Вирішений у стилі історизму з неоренесансно-бароковими елементами. Фасад рустований.

Центральна вісь на рівні третього і четвертого поверхів акцентована портиком з двох тричвертних коринфських колон. У тимпані трикутного фронтону розміщено картуш із маскароном.

За основним фронтоном розташований бароковий криволінійний фронтон із наскрізним прорізом у формі «бичаче око».

Колони стоять на навісних постаментах. Кронштейни під ними прикрашені лев'ячими маскаронами. Вхідний портал оздоблений напівциркульною аркою. Над ним картуш із дворянським гербом, на якому зображення не збереглося. Площина стіни прикрашені ліпниною у вигляді гірлянд, орнаментів, маскаронів.

Фланги увінчані прямими аттиками.

Парадні сходи — гранітні з металевим огородженням. Вікна прямокутні й аркові.

Тильний фасад декорований за допомогою цегляного мурування[1].

Галерея

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.