Буревісник (станція метро)

Буреві́сник (рос. Буреве́стник) — кінцева станція Сормовсько-Мещерської лінії Нижньогородського метрополітену. Розташована за станцією «Бурнаковська». Відкрита 9 вересня 2002 року у складі другої черги Сормовської лінії.

Буревісник
Сормовсько-Мещерська лінія
Загальні дані
Тип наземна крита
Платформи
Кількість 2
Тип берегова
Будівництво
Дата відкриття 9 вересня 2002
Архітектор(и) С. Яшин
Транспорт
Виходи до Сормовське шосе
Інше
Час відкриття 05:15
Час закриття 00:00
Географічні координати 56°19′59″ пн. ш. 43°53′39″ сх. д.
Сормовсько-Мещерська лінія
Легенда
Волга
Оборотні тупики
Стрілка
Ярмарок
Московська  +зал
Канавінська
Бурнаковська
Оборотні тупики
Буревісник
камера з'їздів
Варя
Сормовська

Історія

Станція побудована на місці залізничної платформи «Нове Сормово», яка була ліквідована у 1980-ті роки. На дільниці залізниці, що збереглася, планується продовження Сормовської лінії.

Станції «Буревісник» у первинному проєкті Сормовської лінії не передбачалося. А задумали станцію на початку 1990-х років, коли тодішній начальник метрополітену запропонував, що якщо розділити лінію на дуже дрібні дільниці і обіцяти черзі їх швидку здачу в експлуатацію, то під це гроші даватимуть вірніше, ніж під один великий радіус з невизначеним терміном пуску. Тож інституту «Нижньогородметропроєкт» було доручено завдання «вкреслити» у вже заплановану лінію від Московського вокзалу до Сормово ще одну станцію.

Вперше в історії російського метробудування назва станції на стінах була зроблена наліпками.

Виходи

Єдиний вихід зі станції розташований біля головної прохідної Нижньогородського машинобудівного заводу.

Станція використовується для пересадки на наземний транспорт, який йде у бік великого району Сормово.

Технічна характеристика

Конструкція станції наземна крита з двома береговими платформами.

Сама станція, частина перегону від станції «Бурнаковська» і оборотні тупики знаходяться в бетонному коробі-тунелі, заглибленому в землю на декілька метрів.

Побудована на місці ліквідованої у 1980-ті роки залізничної платформи Нове Сормово. Єдина в Нижньогородському метрополітені станція з береговими платформами.

Колійний розвиток

Станція з колійним розвитком — 2 стрілочних переводи, з'їзд, 1 станційна колія для обороту та відстою рухомого складу і 1 колія для відстою рухомого складу.

Оздоблення

Стіни і колони станції оздоблені білим і чорним мармуром, підлога викладена світлим гранітом, стеля оздоблена металом і пластиком. У стелю вбудовані світильники. Назва станції вперше виконано плівкою, що самоклеїться, а не металевими буквами.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.