Білий дім (Москва)

Бі́лий дім (до 1991 Будинок Рад РРФСР[1] в 1991—1993 Будинок Рад Росії, офіційно з 1994 Будинок Уряду Російської Федерації) — будівля уряду РФ в Москві.

Білий дім

55°45′17″ пн. ш. 37°34′23″ сх. д.
Країна  Росія і  СРСР
Розташування Москва
Тип урядова будівляd і пам'ятка
Висота 119 м
Стиль радянський архітектурний модернізм
Архітектор Чечулін Дмитро Миколайович і Павел Штеллерd
Дата заснування 1981
Адреса Краснопресненська набережна

Білий дім
Білий дім (Росія)
Білий дім
Білий дім (СРСР)
 Медіафайли у Вікісховищі
Білий дім

Розташоване на березі Москви-річки, з іншого боку виходить на Площу Вільної Росії. Будівля розташована за адресою: Краснопресненська набережна, 2.

«Білим домом» у російських ЗМІ іноді називають Уряд РФ: Голови Уряду Російської Федерації, його заступників зі своїми секретаріатами; Апарат Уряду; урядові комісії та поради.

Історія спорудження

Був побудований з 1965 по 1979 за проєктом архітекторів Д. Чечуліна, П. Штеллер з колективом авторів як Будинок Рад РРФСР. При проєктуванні Білого дому були використані більш ранні напрацювання Д. Чечуліна (проєкт «Дому „Аерофлоту“»)[2], саме будівля стала останнім проєктом радянського архітектора.

У 1981—1993 роках в Білому домі розміщувалися Комітет народного контролю і Верховна Рада РРФСР (перейменований 25 грудня 1991 на Верховна Рада Російської Федерації[3]), з 1994 — Будинок Уряду Російської Федерації.

Роль в подіях 1991 і 1993 років

Білий дім після 3 жовтня 1993 року.

У ході подій серпневого путчу 1991 року перетворився на центр опору діям ГКЧП і отримав всеросійську популярність. Протягом декількох діб біля Білого дому збиралися численні прихильники президента РРФСР Б. М. Єльцина, а сам Б. М. Єльцин та інші представники російської влади неодноразово виступали перед народом (найбільш відомий виступ Б. М. Єльцина 19 серпня з бронетранспортера перед Білим домом).

Саме в дні серпневого путчу 1991 року серед демократичних ЗМІ розповсюдилася нова назву Будинку Рад — «Білий Дім». Нова назва остаточно закріпилася в масовій свідомості після 1993 р.

Білий дім значно постраждав у ході жовтневих подій 1993 року, коли війська, викликані Б. М. Єльциним, відкрили вогонь з танків по будинку, що оборонявся прихильниками розпущеної Верховної Ради Російської Федерації.

Кадри розстрілюємої з танків і палаючої будівлі Білого Дому передавалися по всіх російських і основним зарубіжним ЗМІ і стали загальновідомим символом жовтневих подій 1993 року.

Після реконструкції

Після подій 1993 року Білий дім піддався серйозної реконструкції, зазнав зміни і зовнішній вигляд будівлі. Зокрема, на місці годинника на верхній вежі, що згорів під час розстрілу будівлі танками, було встановлено зображення двоголового орла герба Російської Федерації. Для робіт, що проводилися протягом декількох місяців і закінчилися в 1994 році, залучалися у тому числі і робітники з Туреччини[4].

Після подій 1993 року Білий дім був огороджений високими фігурними ґратами, що практично унеможливило проведення масових акцій в безпосередній близькості, проте акції протесту та пікети з тих пір неодноразово проводилися на Горбатому Мосту. Недалеко від Білого дому в парку (раніше колишньому ім. Павлика Морозова) і біля стадіону є місця, на яких прихильники розігнаного Верховної Ради (комуністи, представники різних опозиційних організацій комуністичної та націоналістичної спрямованості) збираються, щоб вшанувати пам'ять загиблих, поширюють агітаційну літературу. Там же знаходиться і меморіал загиблим захисникам Верховної Ради і кілька самодіяльно встановлених пам'ятних знаків.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.