Білоградський Тимофій

Тимофі́й Білогра́дський (*1710 — †1782) — український композитор, лютніст й кобзар-бандурист, cтарший брат співака Осипа Білоградського, дядько першої російської оперної співачки Єлизавети Білоградської.

Білоградський Тимофій
Основна інформація
Дата народження 1710(1710)
Місце народження Черкаси (?)
Дата смерті 1782(1782)
Місце смерті Санкт-Петербург, Російська імперія
Громадянство Російська імперія
Національність українець
Професія співак, музикант
Вчителі Сільвіус Леопольд Вайс, Faustina Bordonid і Domenico Annibalid
Інструменти лютня, бандура,
Жанр класична музика

Життєпис

Лютня

Про дитинство та юнацтво Білоградського нічого не відомо. Він народився, ймовірно, у Черкасах. Навчався грати на кобзі у Глухівський музичній академії. Чудовий голос і неабияку обдарованість майбутній музикант виявив дуже рано. Вже десь після 1725 року його запросили до Петербурзької придворної співочої капели. Тут грою на кобзі-бандурі й співом Білоградський здобув славу.

1733 року з наказу імператриці Анни Білоградського відправили до Дрездена в свиті посла графа Кайзерлінка — вдосконалювати майстерність гри на лютні під керівництвом Сільвіуса Леопольда Вайса (найвидатнішого композитора-лютніста XVIII століття). Вчителями оперного вокалу були співачка Фаустина Бордоні-Хассе та співак-кастрат Аннібалі. Білоградський пройшов тут справжню вокальну оперну школу (це згодом відзначив академік Якоб фон Штелін). В свою чергу Тимофій навчав європейців українських пісень й танців. Історик Ольга Сущенко зазначає, що тодішні німецькі газети писали про те, як він демонстрував місцевим жителям український танець «козак».

1739 року Білоградський повернувся до Санкт-Петербурга, був придворним музикантом, але недовго-наприкінці 1741 року знову виїхав до Німеччини, де уславився як виконавець-віртуоз і співак, мешкав в місті Кенігсберг, де його учнями були видатний філософ Й. Г. Гаман і композитор-лютніст Райхардт.

Наприкінці життя Болоградський мешкав у Петербурзі. Так званий «Московський манускрипт С. Л. Вайса», який зберігається в музеї імені Глинки, вірогідно належав Тимофію. Збереглись також його музичні твори на слова Олександра Сумарокова.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.