Білодід Олександр Іванович

Олекса́ндр Іва́нович Білоді́д (нар. 11 жовтня 1934(19341011), Харків 6 квітня 2012, Київ) — український мовознавець. Доктор філологічних наук (1977). Професор (1981). Син академіка АН УРСР й АН СРСР Івана Білодіда.

Білодід Олександр Іванович
Народився 11 жовтня 1934(1934-10-11)
Харків, Українська СРР, СРСР
Помер 6 квітня 2012(2012-04-06) (77 років)
Київ, Україна
Діяльність мовознавець, викладач університету
Alma mater Філологічний факультет Київського університету (1957)
Науковий ступінь доктор філологічних наук (1977)
Заклад КНУ імені Тараса Шевченка
Батько Білодід Іван Костянтинович

Життєпис

1957 року закінчив філологічний факультет Київського університету.

З 1960 працював у ньому (з 1963 — старший викладач, з 1987 — завідувач кафедри української мови, з 1992 по 1997 — завідувач кафедри історії української мови).

1964 року захистив кандидатську дисертацію «Питання становлення українського вокалізму в лінгвістичній інтерпретації О. О. Потебні», 1977 — докторську дисертацію «Грамматическая концепция А. А. Потебни в истории отечественного языкознания».

Наукова діяльність

Білодіду належать праці з теорії та практики перекладу, історії фонетики української мови, теорії граматики, історії вітчизняного мовознавства:

  • «Граматична концепція О. О. Потебні» (1977),
  • «Київ та історія лінгвославістики» (1983, у співавторстві),
  • «Послання до єпископів християнської церкви Марка Антонія Господневича (Де-Домініса)»,
  • «Пам'ятки братських шкіл на Україні» (1988),
  • «Про Миколу Макаренка» (1989).

Автор сценаріїв науково-популярних фільмів про Пересопницьке Євангеліє, Петра Могилу та ін.

Співукладач «Англо-російського словника з хімії» (ч. 1—2, 1994), укладач «Термінологічного посібника з хімії» (1996).

Погляди

Написав післямову до книги Олеся Бузини «Вурдалак Тарас Шевченко», де сказано:

Поява книги Олеся Бузини — книги, спрямованої на розвінчання культу Шевченка, зняття його (не хочу вживати слово „повалення“ — ми вже наповалювалися!) з п'єдесталу божка й повернення на нормальний людський рівень, знаменує собою певний етап у сфері особистої свободи, що реалізується у свободі думки та свободі слова.

…Хто ж такий Шевченко? Моторошно закомплексована маленька людина, що все життя страждала через свої еротичні невдачі, страхи, безпорадність й низьке походження. Звідси його нездатність до компромісів; самоіронії, що згладжує недосконалість буття, й паталогічна ненависть до дворянства, до «панів», незважаючи на те, що саме вони вивели його в люди.

Ні, бий їх, ріж, круши, топчи! Гостри сокиру, буди волю! Ці заклики радісно підхоплювали революційні фантасти, що мріють знести існуючий лад та дорватися до влади…

У повсякденному ж житті, як це переконливо доводить, спираючись на факти, Олесь Бузина, Тарас був далеко не подарунок — точнісінько, як й багато інших «генії». Недарма одна з його «наречених» боялася, що він закріпаче її гірше від пана. Тому євангельська рекомендація «не сотвори собі кумира» в нашому випадку актуальна, як ніколи…

Думалося: коли ж ми вийдемо на цей рівень, перестанемо вити про «долю» й «ворiженькiв», та піддамо нещадному аналізу наших допотопних одинозаврених ідолів.

Й перший крок на цьому шляху — книга Олеся Бузини. Нарешті![1]

Див. також

Виноски

Література

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.