Білоноска маленька

Білоноска маленька[2] (Leucorrhinia dubia) — вид бабок родини справжніх бабок (Libellulidae).

?
Білоноска маленька

Самець

Самиця
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Бабки (Odonata)
Родина: Бабки справжні (Libellulidae)
Рід: Білоноска (Leucorrhinia)
Вид: Білоноска маленька
Leucorrhinia dubia
(Vander Linden, 1825)
Посилання
Вікісховище: Leucorrhinia dubia
Віківиди: Leucorrhinia dubia
EOL: 133851
МСОП: 158683
NCBI: 213669

Поширення

Вид поширений в Європі та Північній Азії від Шотландії до річки Єнісей в Сибіру. Відсутній в Південній Європі. Невеликі ізольовані популяції збереглися в китайській провінції Хейлунцзян на північному сході країни. В Україні трапляється на високогір'ї Карпат, виявлений також в околицях Києва. Трапляється поблизу боліт, торфовищ, невеликих ставків та озер.

Опис

Тіло завдовжки 31-36 мм, черевце 21-27 мм, заднє крило 23-28 мм. У самців темна базальна пляма на задніх крилах займає понад 3 ланки уздовж крила. Контрастні плями, що розташовуються на черевних тергітах зазвичай добре розвинені, але невеликого розміру. Птеростігма у дорослих самців червоно-бурого кольору. У самиць пляма на верхній стороні сьомого тергіта черевця такого же забарвлення, як інші. Всі плями жовто-помаранчевого кольору і добре розвинені. У обох статей нижня губа і анальні придатки чорного кольору. Основа задніх крил має темну непрозору пляму. Жилкування крил також темне.

Спосіб життя

Імаго літають з середини травня по серпень. Активні вдень. Активний хижак. Раціон складається з дрібних літаючих комах. Охоче поїдає комарів, мух і, рідше, метеликів. Стають територіальнимим під час розмноження. Самці стають статевозрілими через 4-12 днів після метаморфози в залежності від кліматичних умов. У самиць статева зрілість настає на кілька днів пізніше. Самиці відкладають яйця у стоячі і заболочені водойми з підвищеною кислотністю води і малою кількістю риби або її повною відсутністю. Личинки не відрізняються великою рухливістю. Свою здобич вони підстерігають в укритті, а потім порівняно повільно до неї підкрадаються. Їхніми жертвами стають в основному пуголовки і личинки водних комах.

Примітки

  1. Clausnitzer, V. (2009) Leucorrhinia dubia: інформація на сайті МСОП(версія 2020.2) (англ.) 20 листопада 2020
  2. Назви бабок фауни України. Архів оригіналу за 16 квітня 2021. Процитовано 31 грудня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.