Бабки

Бабки́ (лат. Odonata) ряд комах. Відомі з кам'яновугільного періоду. Існує приблизно 4500 видів, переважно у тропіках.

?
Бабка

Бабка Anax imperator відкладає яйця
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Надклас: Гексаподи (Hexapoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Ряд: Бабки (Odonata)
Підряди/інфраряди
Посилання
Вікісховище: Odonata
Віківиди: Odonata
EOL: 952
ITIS: 101593
NCBI: 6961
Fossilworks: 71353
Бабка їсть комаху

Етимологія

Українська назва комахи вважається утвореною від слова баба у значенні «відьма, чарівниця»: через те, що неприємні тварини вважалися злими чарівниками. На думку М. Фасмера, О. О. Потебні і О. Г. Преображенського, назва зумовлена уявленнями про перетворення душ померлих предків (у даному випадку баб) на комах (пор. рос. бабочка, діал. душичка «метелик»; грец. ψυχάρι, «метелик» від ψυχή, «душа»). Існує також версія зв'язку слова з прасл. *bab- («розбухати, роздуватися»)[1][2].

Латинська назва Odonata дана Й. Х. Фабрицієм, який утворив її від дав.-гр. ὀδών іонійської форми ὀδούς («зуб»): очевидно через те, що бабки мають зуби на мандибулах (втім, як більшість комах)[3].

Систематика

Підряди:

Морфологія

Довжина сучасних бабок — 1,4-120 мм, крила — до 90 мм. Очі фасеткові, займають більшу частину рухливої голови. Вусики короткі, малопомітні. Крила з густою мережею жилок. Для бабок, на відміну від інших комах, характерні дорсовентральні м'язи крил, а також вторинний копулятивний апарат у самців.

Зір

Як і у багатьох комах, очі бабки фасеткові. Кожне око бабки складається з 30 000 окремих фасеток, причому тільки нижні здатні розрізняти кольори, а верхні — тільки форму. Це допомагає їй найбільш правильно орієнтуватися в просторі і знаходити відповідну здобич.

Особливості біології

Дорослі бабки добре літають; хижаки, живляться комахами, яких ловлять на льоту; великі бабки можуть нападати на метеликів, хрущів, бджіл, мурашиних левів та навіть летячих самців богомолів. Трапляються й напади одних бабок на інших. Перетворення неповне. Паруються в повітрі. Яйця відкладають у воду — у ґрунт або на рослини.

Личинки (наяди) водні, хижаки; ротовий апарат перетворився на спеціальний орган захвату їжі — маску із сильно витягнутою нижньою губою, великі види нападають навіть на пуголовків і мальків риб; дихають зовнішніми (хвостовими або ректальними) зябрами.

Розмноження та розвиток

Бабки спаровуються на льоту. Вторинний копулятивний апарат самців високоспеціалізований і не має аналогів серед комах — видаляє сперму попередника, перш ніж залишити власну. Яйця відкладають у воду або тканини водних рослин, рідше в мокрий ґрунт. Самки деяких видів імітують забарвленням самців, щоб знизити увагу самців до себе і швидше приступити до яйцекладки. Личинки (звані німфами або наядами) розвиваються у воді, дихають зябрами. У личинок рівнокрилих бабок трахейні зябра на хвостових придатках, у личинок різнокрилих — ректальні зябра — на стінках прямої кишки, яка періодично заповнюється водою. Перетворення неповне. У личинок сильно подовжена нижня губа, яка утворює хапальний орган — маску. Під час захоплення здобичі вона викидається вперед, у спокої прикриває голову знизу і / або з боків.

Личинки бабок (наяди) — теж хижаки, харчуються личинками водних комах, іноді нападають на пуголовків і мальків риб; у свою чергу, слугують їжею для риб. Після закінчення розвитку личинки виходять з води і прикріплюються до рослин або нерівностей ґрунту. Останнє линяння відбувається на суші поблизу водойми.

Деякі види бабок можуть відлітати на великі відстані від водойм. Під час масових перельотів чотирип'ятнисті бабки Libellula quadrimaculata утворюють суцільну смугу протяжністю в десятки кілометрів.

Бабки України

Кордулія бронзова (Cordulia aenea; родина Corduliidae) — вид, поширений майже по всій Україні

У 2000 році опублікована монографія, присвячена бабкам України.[4] В монографії наведено 73 види бабок, але автори ставлять під сумнів наявність в Україні виду Coenagrion mercuriale, відомого з гідробіологічних джерел. Пізніше, до списку бабок України були внесені ще 3 види: Lindenia tetraphylla, Selysiothemis nigra та Cordulegaster heros). Тому, згідно з даними літератури, в України зареєстровано 75 видів бабок. З цього числа дев'ять видів занесено до Червоної книги України.

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А  Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — 632 с.
  2. Бабочка // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.кор. АН СССР О. Н. Трубачёва, под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс, 1986—1987. (рос.)
  3. Mickel, Clarence E. (1934). The significance of the dragonfly name «Odonata». Annals of the Entomological Society of America 27 (3): 411–414. doi:10.1093/aesa/27.3.411. (англ.)
  4. Горб С. Н., Павлюк Р. С., Спурис З. Д. Стрекозы (Odonata) Украины: фаунистический обзор. // Вестник зоологии (К.). — 2000. — Отд. вып: № 15. — 155 с.

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.