Валері Соланас

Валері Джин Соланас (фр. Valerie Jean Solanas; 9 квітня 193625 квітня 1988) — американська радикальна феміністка, письменниця і драматургиня, найбільш відома своїм замахом на художника Енді Воргола в 1968 році. Її головним творінням є випущений в 1967 році «SCUM Manifesto» («Маніфест суспільства повного знищення чоловіків», також «Маніфест покидьків») — сатиричний трактат про біологічну й соціальну перевагу жіночої статі над чоловічою, що закликає жінок створити власну державу, знищивши «дефектних» чоловіків, за винятком тих, які приносять користь.

Валері Соланас
англ. Valerie Solanas
Валері Соланас в офісі The Village Voice, 1967 рік
Ім'я при народженні фр. Valerie Jean Solanas
Народилася 9 квітня 1936(1936-04-09)[1][2][3]
Вентнор-Сіті, Нью-Джерсі
Померла 25 квітня 1988(1988-04-25)[2] (52 роки)
Сан-Франциско, Каліфорнія[1]
·пневмонія
Поховання
Країна  США
Діяльність письменниця, драматург, кіноакторка, режисерка, борчиня за права жінок
Сфера роботи радикальний фемінізм
Alma mater Міннесотський університет і Мерілендський університет
Мова творів англійська[4]
Magnum opus SCUM Manifestod, Performing Scumd і SCUM manifesto [Images animées]
Автограф

 Валері Соланас у Вікісховищі

Життєпис

Дитячі та юнацькі роки

Валері Соланас народилася 9 квітня 1936 року в Атлантик-Ситі[5] й була старшою з двох доньок у родині бармена Луїса Соланас і його дружини Дороті Біонді[6]. Пізніше вона стверджувала, що батько ґвалтував її[7]. Вона росла в середовищі робітників, ходила в загальноосвітню світську, а потім і в церковноприходську школу. Після того, як її батьки розлучилися, вона деякий час жила з бабусею й дідусем з боку матері, а потім мати забрала її до себе в Вашингтон. Вже в шкільні роки вона відрізнялася агресивністю: для виправлення поведінки її відправили в католицький пансіон Святого Хреста (Holy Cross Academy), однак не минуло й року, як Валері виключили звідти за напад на черницю. В пансіоні й відбулися її перші стосунки з дівчатами[6].

У 15 років Валері, яка жила фактично на вулиці[7], зуміла закінчити середню школу Оксон-Гілл у штаті Мериленд. Після цього вона вступила в Мерилендський університет у Коледж-Парку на психологічний факультет і закінчила його в 1958 році. За власним твердженням, Валері заробляла гроші на навчання проституцією, однак відомо, що у неї була постійна робота в лабораторії університету, де вона і виявила «наукове підтвердження» своїх теорій про біологічні дефектності та ненормальності чоловічої статі[5]. У 1959 році вона вступила в Університет Міннесоти з метою отримання магістерського ступеня, проте кинула його — за одними джерелами, через те, що захотіла змінити обстановку[6], за іншим — через те, що визнала атмосферу університету мізогінічною[5]. Після цього вона почала переїжджати з міста в місто, заробляючи на життя офіціанткою, жебрацтвом і проституцією[6]. Імовірно, у цей період вона завагітніла і народила сина, віддавши його на усиновлення, проте невідомо, в який саме час це сталося: коли Валері вчилася в школі[5][7] або вже після її вступу до університету[6]. Сама Соланас заперечувала факт народження дитини.

SCUM Manifesto

У 1967 році Соланас написала і стала самостійно видавати свою найвідомішу роботу — «SCUM Manifesto». У ній вона стверджувала, що чоловік біологічно і соціально є нижчою, неповноцінною істотою, проміжною ланкою між жінкою і мавпою. Крім того, чоловіки, на думку Соланас, прагнуть стати жінками й «заздрять піхві» (в протилежність фрейдистському психоаналізу, який широко застосовувався в XX столітті, де жінки «заздрять статевому члену»). В цілому ж чоловіки винні в існуванні воєн, забобонів, запереченні дружби й любові, розумових розладах дітей і приховуванні наукових знань про перевагу жінок, а тому повинні бути знищені як нижчі істоти, за винятком тих, хто наполегливо працює на власне знищення». Крім того, Соланас стверджувала, що щасливе суспільство може і повинно існувати без виконання його членів якої-небудь роботи, без армії, без сімейних осередків, а також різко висловлювалася проти «вічно затиснутих і заляканих, метушливих, нездатних до аналітичного мислення й об'єктивності» жінок, які не в змозі розгледіти нікчемність чоловіків.

Могила Валері Соланас на кладовищі католицької церкви Сент-Меріс, графство Ферфакс, штат Вірджинія. 2012 рік.

Існує популярне розшифрування слова «SCUM» (буквально «мерзота», «погань») як абревіатури словосполучення «Society for Cutting Up Men» — «Суспільство знищення чоловіків» («Товариство повного знищення чоловіків»). Ця розшифровка була запропонована видавцем «Маніфесту»[6], проте в його тексті не говориться ні про яку спільноту або організацію. Слово «SCUM», згідно з текстом, позначає «владних, спокійних, упевнених у собі, непристойних, агресивних, егоїстичних, незалежних, гордих, шукачів гострих відчуттів, некерованих, зарозумілих жінок», які, на думку Соланас, і вважаються в сучасній культурі «стервом». Соланас не задумувала слово «SCUM» як абревіатуру і відкидала подібні припущення[8].

Думки американських критиків з приводу того, чим вважати «Маніфест» Соланас, розділилися. Одні бачили в ній пародію на патріархальний лад і фрейдистську теорію жіночності, своєрідний перевертень, в якому слово «чоловік» замінено на «жінка». Текст «Маніфесту», на їхню думку, містить всі кліше фрейдистського психоаналізу: поява однієї зі статей в результаті біологічної випадковості, ущербність однієї статі у порівнянні з іншою і «заздрість до пеніса», перетворилася в «заздрість до піхви»[9][9]. Інші критики визнали текст «Маніфесту» чоловіконенавиським[9]. Сама Соланас стверджувала, що «Маніфест» є сатиричним твором[10] і написаний для того, щоб викликати дискусію[11].

Замах на Воргола

3 червня 1968 року Соланас вирушила в офіс Енді Воргола і вистрілила в нього. Він отримав 3 кулі в живіт, але вижив. Інші присутні відбулися легшими пораненнями. Увечері того ж дня Соланас добровільно здалася вуличному регулювальнику. Вона простягнула йому два пістолети й заявила: «Мене шукає поліція. Я стріляла в Енді Воргола. Він занадто контролював моє життя». Воргол відмовився давати проти неї свідчення. За «навмисний напад з наміром завдати шкоди» суд засудив Валері Соланас до трьох років позбавлення волі та примусового лікування в психіатричній лікарні.

Смерть

25 квітня 1988 року, у віці 52 років, Соланас померла від емфіземи легенів в готелі «Бристоль» в окрузі Тендерлойн міста Сан-Франциско[12]. Вона пережила Воргола на рік і два місяці.

Див. також

Примітки

  1. Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #119500655 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. FemBio: Банк інформації про видатних жінок
  3. каталог фантастичної літератури Вежетті
  4. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  5. Jennifer S. Uglow, Maggy Hendry. {{{Заголовок}}}. — ISBN 9781555534219.
  6. Susan Ware, Radcliffe Institute for Advanced Study. {{{Заголовок}}}. — ISBN 9780674014886.
  7. Michael J. O'Neal. .
  8. Valerie Solanas, Avital Ronell. {{{Заголовок}}}. — ISBN 1859845533.
  9. {{{Заголовок}}}.
  10. Cutting Remarks. The Nation. 14 июня 2004. Архів оригіналу за 17 квітня 2009. Процитовано 28 лютого 2010.
  11. IPL Online Literary Criticism Collection. 15 февраля 2010. Архів оригіналу за 13 червня 2010. Процитовано 28 лютого 2010.
  12. Watson, Steven (2003). Factory Made: Warhol and the Sixties. Pantheon Books. с. 425. ISBN 0-679-42372-9.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.