Варварство
Варварство – 1) поняття, що являє собою опозицію поняттю "цивілізація", своїм походженням пов'язане з протиставленням "ми–інші" ("свої–чужі"). У давніх греків та римлян варварами були всі, хто не поділяв їхньої мови та культури. Негативний образ "чужого" став основою для вживання поняття "В." у переносному значенні – "невігластво, грубощі, руйнування культурних цінностей";
2) друга з трьох епох (дикість, варварство, цивілізація) у запропонованій в 1760-х рр. шотландським філософом та істориком А.Фергюсоном й усталеній у європейській історичній науці 18–19 ст. періодизації історії людства. Потужне обґрунтування цій схемі дав американський етнограф Л.Морган. За його концепцією в. починається відтоді, коли було винайдено й набуло поширення гончарне виробництво, і завершується появою письменності ("Давнє суспільство", 1877). Періодизацію Моргана сприйняв Ф.Енгельс і використав її у тв. "Походження родини, приватної власності та держави" (1884). Наразі ця схема вважається застарілою.
Див. також
Джерела та література
- Вирський Д.С. Варварство // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5.
Посилання
- Варварство // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1958. — Т. 1, кн. II : Літери В — Ґ. — С. 128. — 1000 екз.