Васалоппет

Васалоппет (швед. Vasaloppet) — масові лижні марафонські перегони (90 км) поміж селищем Селен (Sälen) і містом Мура в лені Даларна (Швеція).

Фініш перегонів Васалоппет у Мурі.

Легенда

Молодий шведський дворянин і майбутній король Густав Ерікссон Ваза (Васа), батька якого стратили під час Стокгольмської кривавої лазні 1520 року, втік у провінцію Даларну. Там у місті Мура він хотів організувати місцевих мешканців на повстання проти короля Крістіана II і данського панування. Однак прихильників виявилося небагато і розчарований Густав попрямував у Норвегію, щоб не потрапити в руки данців, які переслідували його. Коли ж мешканці Мури отримали додаткові підтвердження про репресії з боку Крістіана II і вирішили підтримати повстання, то відправили за ним гінців на лижах, які наздогнали його в поселенні Селен. Густав Ваза повернувся до Мури, де очолив повстання, яке протягом 1521 року охопило весь край і зрештою призвело до звільнення Швеції від данського панування. 6 червня 1523 року Густав Ваза був обраний королем Швеції.

Історія

Вперше перегони проводили в 1922 році й вони отримали назву на честь шведського короля Густава Вази як «Біг Вази» (Vasaloppet). Вона стала традиційними щорічними спортивними змаганнями. З того часу її відміняли лише тричі (1932, 1934, 1990) через технічні причини. Перегони відбуваються в першу неділю березня. Васалоппет — одне з найпрестижніших змагань серед лижників. На 90 км перегони організатори виділяють лише 15800 номерів. переважно, всі ці номери викупляють задовго до змагань. Наприклад, на Васалоппет-2013 всі 15 тисяч номерів були заброньовані ще 15 березня 2012 року, всього за 11 днів продажу, майже за цілий рік до змагань.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.