Ведуче колесо

Ведуче колесо, також ведуча зірочка — частина гусеничного рушія, що перемотує гусеничну стрічку перетворюючи власний обертальний рух в поступальний рух машини[1]. Зазвичай (за винятком гусеничних рушіїв з фрикційним зачепленням), конструктивно являє собою різновид зірочки.

Ходова частина важкого танка ІС-2 великим планом; праворуч тягове колесо машини, що має цівочне зачеплення
Ходова частина Т-34, видно тягове колесо гребеневого зачеплення
Тягові колеса першого у світі напівгусеничного бронеавтомобіля «Остін-Кегресс» мали фрикційне зачеплення з гусеницями

Різновиди

Залежно від типу зачеплення з гусеничною стрічкою розрізняють три види — цівкового, гребеневого і фрикційного зачеплення.

  • ведуче колесо цівкового зачеплення (палечне колесо) складається з двох зубчастих вінців і розташованої між ними маточини. [2] Рушієм є зубці вінця колеса, що входять в спеціальні заглибини траків і впираються в стінки цих заглибин, звані цівками. Перевага цієї схеми полягає в можливості робити ланки гусениці більш легкими і компактними, ніж при гребеневому зачепленні[1].
  • ведуче колесо гребеневого зачеплення складається з двох дисків і зубчастого вінця меншого діаметра або декількох невеликих коліщат (котків), розміщених між ними. Траки для зачеплення з тяговим колесом з середини мають важкі гребені на внутрішній стороні.
  • ведуче колесо фрикційного зачеплення має гладку поверхню і перемотує гусеницю лише завдяки силі тертя. Дана схема отримала широке поширення в міжвоєнний період, однак вже в часи Другої світової війни через властиві їй недоліки практично не вживається; як на тепер застосовується лише на деяких моделях цивільних всюдиходів. Типовим прикладом ходової частини з фрикційним зачепленням є гусеничний рушій системи Кегресса.

Зображення

Примітки

  1. Антонов А . С., Артамонов Б. А., Коробков Б. М., Магидович Е. И. Гусеницы. Зацепление гусениц с ведущими колесами // Танк. — М : Воениздат, 1954. — С. 125-129.
  2. Глава IX. Ходова частина // Танк КВ. Руководство службы. — М. : Воениздат, 1941.

Література

  • Танк КВ. Руководство службы / Зам. начальника ГАБТУ генерал-майор технических войск Лебедев.
  • Антонов А. С., Артамонов Б. А., Коробков Б. М., Магидович Е. И. Танк. — 607 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.