Вектор (молекулярна біологія)

У молекулярній біології та генетичній інженерії вектор — це генетична конструкція на базі молекули ДНК, яка дозволяє розмножувати цікавий дослідникам чи інженерам фрагмент ДНК, переносити його з однієї клітинної системи до іншої чи отримувати на його основі певний білок. Вектори зазвичай створюються з використанням природних мобільних молекул ДНК плазмід та ДНК-вірусів. Молекулярнобіологічні вектори зазвичай являють собою кільцеві молекули ДНК.

Основними елементами комерційних векторів на початку XXI століття є точка початку реплікації (ориджин реплікації, ori), ген стійкості до антибіотиків (зазвичай їх два — для антибіотиків проти бактерій та проти евкаріотичних клітин), полілінкер, або місце для множинного клонування (англ. multiclonong site, MCS). Для експресійних векторів, які використовуються для напрацювання білка в певних клітинах, також потрібні промоторні послідовності, 3'-нетрансльована ділянка тощо.

Види векторів

Для клонування невеликих послідовностей ДНК до 10-15 тисяч пар основ використовують плазмідні вектори. Для більших фрагментів використовують вектори на базі фагових ДНК косміди та фазміди. Для клонування фрагментів ДНК понад 100 тисяч пар основ використовують штучні хромосоми бактерій (BAC) та дріжджів (YAC), а також штучні хромосоми людини (HAC).

Вірусні вектори створюються на основі вірусних ДНК з метою перенесення потрібної генетичної послідовностей до клітин тварин.

Використання

У біотехнології вектори використовують для перенесення ДНК з одного організму до іншого з метою отримати потрібний білок. Так вакцина проти гепатиту B створена завдяки перенесенню вектором гена вірусного білка HBsAg у культуру дріжджів, з подальшим його напрацюванням там і виділенням. За допомогою векторів забезпечено напрацювання людського інсуліну в клітинній культурі кишкової палички. Також завдяки спеціальним векторам відбувається генетична трансформація рослин за допомогою агробактерії.

Створені також вакцини на основі ДНК-вектору, зокрема вакцина проти COVID-19 компанії «AstraZeneca» та аналогічна вакцина компанії «Johnson&Johnson».

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.