Вендійська мова

Вендійська мова мова африканського народу вендійців (венда). Одна з офіційних мов ПАР. Поширена на північному сході ПАР, переважно на півночі провінції Лімпопо, а також на півдні Зімбабве (на кордоні з ПАР). Загальне число носіїв 1,152 млн осіб, з них у ПАР 1022 тисячі чол. (2001, перепис), в Зімбабве 130 тис. чол.

Вендійська мова
TshiVenḓa
Поширена в ПАР,  Зімбабве
Регіон У ПАР - головним чином провінція Лімпопо
Носії Близько 1 022 000 в ПАР (2001, перепис), близько 130 000 у Зімбабве
Писемність латиниця
Класифікація

Нігеро-конголезька макросім'я

Бенуе-конголезька сім'я
Бантоїдна гілка
Група банту
Зона S
Офіційний статус
Офіційна ПАР
Регулює Pan South African Language Board
Коди мови
ISO 639-1 ve
ISO 639-2 ven
ISO 639-3 ven

Венда — одна з мов банту. За класифікацією М. Гасрі (1948, 1967-71), уточненої в 1978 І.Бастен, відноситься до зони S, групи венда (S.20) і має індекс S.21. Найбільш великі діалекти: Пхан, тавхацінді, ілафурі, мбедзі, манда, гувху, лембету.

Лад типово бантуський аглютинативна синтетична з елементами флективності.

До фонетичних особливостей відноситься багатий консонантизм, для якого характерна наявність фонем з подвійною артикуляцією, серед яких аспіровані лабіоальвеолярні, проривні, а також лабіопалатальні.

У Венда існує протиставлення губно-губних і губно-зубних приголосних у всіх класах шумних: губно-губні p, b, fh, vh протиставлені губно-зубним pf, bv, f, v.

Тон має смислорозрізнювальне значення. Повно представлена система іменних (погоджувальних) класів (17 класів і 2 підкласи), що включає в тому числі оціночні диминутивний і аугментативний класи, а також слабо представлені локативні класи (див. іменний клас).

Дієслово характеризується розгалуженою системою аспектно- темпоральних категорій, а також багатою системою деривативних суфіксальних форм, що включає, зокрема, аплікатив, каузатив, реверсив, реципрок, інтенсив, репетитив.

Венда була офіційною мовою бантустану Венда.

Писемність

Писемність (створена в кінці XIX століття) на латинській графічній основі. Літери C, J і Q використовуються тільки в іноземних запозиченнях.

Алфавіт венда
A aB b(C c)D dḒ ḓE eF f
G gH hI i(J j)K kL lḼ ḽ
M mN nṊ ṋṄ ṅO oP p(Q q)
R rS sT tṰ ṱU uV vW w
X xY yZ z

Література

  • Ziervogel D. A Handbook of the Venda language. Pretoria, 1961
  • Poulos G. A Linguistic Analysis of VendaPretoria, 1990.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.