Весняні Ритми. Тбілісі-80

Весняні Ритми. Тбілісі-80 — перший офіційний великий рок-фестиваль в Радянському Союзі, що пройшов у Тбілісі, Грузинської РСР, з 8 по 18 березня 1980 року.[1][2] Часто вважається поворотним моментом в історії російської і радянської рок-музики. Майже всі виконавці та призери фестивалю були рок-групи з РРФСР.[1]

Весняні Ритми
Жанр радянський рок, поп-рок, фолк-рок
Дати 8-18 березня
Місце проведення Тбілісі, Грузинська РСР
Країна  СРСР
Роки існування 1980

У фестивалі взяли участь сотні колективів з усієї країни, що представляли як філармонії та палаци культури, так і просто самих себе. Зал грузинської філармонії, де відбувалися концерти, щоразу був забитий до відмови.[2]

Від Ленінграда у фестивалі брали участь три групи: «Земляни» і «Кронверк» — отримали запрошення через обком комсомолу, а третю, маловідомий тоді ще «Аквариум», покликав на фестиваль Артемій Троїцький, один з організаторів «Весняних ритмів».[2] Саме виступ «Акваріума» і поведінка лідера групи Бориса Гребенщикова спровокувало найграндіозніший скандал на фестивалі.[2]

«Борис почав грати на гітарі стійкою від мікрофона, а потім ліг на сцені ... Віолончеліст Сева водрузив на лежачого лідера віолончель і почав перепилювати всю конструкцію смичком, фаготист, бігаючи навколо зі своїм зловісним інструментом, імітував розстріл всього цього неподобства ... Журі розчинилося під зеленим написом "Вихід" ще в середині їх програми, а виступ ближче до кінця нагадувало формений бардак. Половина залу несамовито аплодувала, половина — обурено свистіла».

— згадував Артемий Тройцкий[2]

Журі на чолі з композитором Юрієм Саульським, «обурене таким неподобством», покинуло зал.[2]

Фестиваль в Тбілісі привів до закриття ленінградського «Клубу любителів сучасної музики».[2]

Організація

Рок-фестиваль «Весняні ритми» був організований Грузинською національною філармонією, Спілкою композиторів Грузинської РСР, Республіканським центром культури молоді та Центральним комітетом комсомолу Грузинської РСР. Серед організаторів були відомий критик Артемій Троїцький та перший секретар ЦК КП Грузинської РСР Едуард Шеварднадзе.

Метою фестивалю було заявлено «пошук нових талантів в радянській музиці». Фестиваль мав конкурсну програму і журі. У нього входили такі відомі діячі музики, як Юрій Саульський, Гія Канчелі, Костянтин Певзнер, Володимир Рубашевський, Аркадій Петров. Вони визначили трійку переможців.

Переможці

  • Перше місце — групи «Машина времени» (Москва) (пісні «Кришталеве місто» і «Сніг», автор Андрій Макаревич) і «Магнетик бенд» (Таллінн) (пісні «Леді Блюз» і «Трубадур на магістралі», автор Гуннар Грапс).
  • Друге місце — гурт «Автограф» (Москва) (пісня «Ірландія, Ольстер», автори — Олександр Ситковецький і Маргарита Пушкіна) і ВІА «Гунеш» (Ашхабад) (пісня «Річка Туні», туркменська народна пісня).
  • Третє місце — групи «Інтеграл» (Саратов) (керівник Барі Алібасов), «Лабіринт» (Батумі) (пісня «Сакартвело», автор М. Кіладзе) і «Тіп-Топ» Иманта Паур (Рига).

За підсумками фестивалю фірмою «Мелодія» в 1981 р був випущений подвійний альбом з підбіркою пісень лауреатів фестивалю.

Примітки

  1. Всесвит: літературно-художній та громадсько-политичний місячник, Випуски 7  9. Спілка письменників України, Українське товариство дружби і культурного зв'язку з зарубіжними країнами. — Радянський письменник, 1987
  2. 100 знаменитых символов советской эпохи / А. Ю. Хорошевский. - Харьков: Фолио, 2006. — 510 с. — (Серия "100 знаменитых"). — ISBN 966-03-3385-4
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.