Виповзки

Ви́повзки село в Україні, у Бориспільському районі Київської області. Населення становить 526 осіб.

село Виповзки
Герб Прапор
Країна  Україна
Область Київська область
Район/міськрада Бориспільський район
Громада Ташанська сільська громада
Код КАТОТТГ UA32040170020061257
Основні дані
Населення 526
Площа 2,33 км²
Густота населення 225,75 осіб/км²
Поштовий індекс 08443
Телефонний код +380 4567
Географічні дані
Географічні координати 50°03′48″ пн. ш. 31°40′00″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
100 м
Місцева влада
Адреса ради 08460, Київська обл., Бориспільський р-н, с.Ташань, вул. Центральна, 7а
Карта
Виповзки
Виповзки
Мапа

 Виповзки у Вікісховищі



В складі Ташанської сільської громади

Виповзки було одним з перших сіл яке увійшло до Ташанської громади. Увійшло до Ташанської громади 30 червня 2019 року. Розвиток в 2020 році не відбувався через не включення громади до держбюджету. За рахунок та сприяння громади в 2021 році у Виповзькій школі було встановлено пожежну сигналізацію. В жовтні 2021 року встановлено "Активний парк" Ташанської громади у Виповзках.


Освіта

Також до Виповзького ЗЗСО І-ІІ ст. підвозять дітей 5-9 класи з Малої Каратулі та Воскресінського бо Малокаратульський заклад був пониженний до початкової. Та дітки з с. Помоклі 1-9 класи, але не всіх, дехто навчається до Полого-Вергунівського закладу (Ташанської громади) і до Соснівської філії Студениківського опорного закладу (Студениківської громади). У школу було поставлено також ноутбуки завдяки сприянню громади.

Медицина

У селі функціонує ФАП, амбулаторія знаходиться у Помоклях.

Географія

Село Виповзки розташоване в Південно-Східній частині Київської області за 15 км від міста Переяслав та за 25 км кілометрів від залізничної станції Яготин.

Історія

Станом на 1930 рік в селі Виповзки 238 дворів та мешкав 1541 житель. 1930 людей насильно зігнали у колгосп «Червоний шлях». Під час примусової колективізації 6 сімей незаконно позбавлено майна та депортовано (мовою совєцького криміналу — розкуркулено). Під час штучного голодомору комуністи убили 600 осіб, поіменно встановлено 467 чоловік, причому 1932 убито 43 жителі, 1933-го — 424. Поховані загиблі на сільському кладовищі.[1]

У селі в 2012 відновлена Свято-Троїцька церква[2] УПЦ КП (нині ПЦУ). Була освячена Патріархом Київським та всієї Руси-України Філаретом[3].

Про історію походження села існує легенда, нібито ще в сиву давнину по річці Сувгиря ішов корабель, який зазнав аварії в цій місцевості і почав тонути. Пасажири, які на ньому були, врятувалися вплав і виповзли з води на берег, де й спорудили собі якісь тимчасові житла. А поселення, засноване людьми, які буквально виповзли з води, згодом почали називати Виповзки. Існує ще одна досить типова версія: нібито у другій половині 17 ст. тут оселився козак на ймення Виповзок. Від того і назва села пішла.  

Виповзки — козаче село. Адже із заходу на південний схід повз нього проходив відомий Лубенський шлях — на той час головна дорога, якою пересувалися козацькі війська, йдучи із півдня на війну з поляками та шведами. Дехто з них, повертаючись з походу, й оселився у навколишніх місцях, що їм сподобалися. За переказами, одними в перших нинішні Виповзки заселили козаки Чепіга, Нестеренко, Кочубей. 

Є на мапі 1787 року[4]

Братська могила солдат Радянської Армії, які загинули в роки Другої світової війни, село Виповзки, біля клубу

До революції 1917 року навколишні землі належали пану Гурлаку. На ту пору в селі налічувалось 300 дворів, 2500 жителів. В селі була своя пристосована школа, де вчили дітей російською мовою. У 1927 році громада Виповзок спорудила окремі приміщення для школи та сільського клубу. У 1929 році тут організований колгосп «Червоний Жовтень». Найбільшого розквіту село зазнає, як не дивно, в останні роки періоду так званого розвинутого соціалізму. У 1987 році місцевий колгосп, на той час він звався «імені 27-го з'їзду КПРС», очолив Віктор Ларіонович Глоба. У продовж наступних шести років Виповзки активно розбудовувалися: в селі проведена газифікація, зроблені дороги з твердим покриттям, споруджено цілий рад громадських приміщень колгоспу, зводиться житло для молодих спеціалістів. У цей же час будується і приміщення нової сучасної школи. Нині там же працює і дитячий садок. Після реформування колективного господарства сільсько — господарське виробництво села переживало період занепаду. Відродження почалося з 2006 року, коли паї селян взяв в оренду керівник уже нової генерації Олександр Ярема. 

Адміністративно територія Виповзок належала до Помоклівської спочатку волості, а тоді сільської ради. Окрема Виповзька сільська рада була утворена відповідно до рішення Київської обласної ради у вересні 1990 року. З 2020 року належить до Ташанської сільської громади. На сьогодні кількість жителів села становить 506 жителів.

Див. також

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.