Вир

Вир[1], нурт[2], коловорот (круговерть)[3][4], розм. водове́рть[5] — місце у річці, морі та ін. з круговим рухом води, що утворюється внаслідок дії протилежних течій.

Вир
Вир у склянці води

Може розвиватися на окремих ділянках водоймищ або руслових потоків в результаті злиття двох течій, при обтіканні течією виступів берега, при різкому розширенні русла.

Морські вири викликаються зіткненнями припливних і відпливних хвиль та зустрічних течій.

Рух води у вирах може досягати значної швидкості. Горизонтальні розміри можуть змінюватися від кількох сантиметрів до декількох кілометрів (у відкритому океані).

Види

Вири поділяють на:

  • постійні
  • сезонні
  • епізодичні

Найвідоміші вири

Цікаві факти

Одна з міських легенд стверджує, що напрямок руху води у міні-виру в зливі раковини пов'язаний з силою Коріоліса. Але це спростовується простим експериментом: одночасним спостереженням через веб-камери за двома одинаковими раковинами, одна з яких розташовується в північній, друга — в південній півкулі. Дослід показує, що напрямок виру не пов'язаний з обертанням Землі, він залежить радше від геометрії раковини і від мікропотоків, що виникають у масі води чи під час наповнення чи під час іншого її руху[6].

Примітки

  1. Вир // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Нурт // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Коловорот // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Круговерть // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Водоверть // Словник української мови : у 20 т. К. : Наукова думка, 2010—2020.
  6. Benoît Urgelli (21 octobre 2003). Modélisation de l'effet Coriolis : Lavabos, Coriolis et rotation de la Terre. Ministère de l'éducation, de la science et de la recherche. Процитовано 22 березня 2008. (фр.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.