Харібда

Харі́бда (грец. ἠ Χάρυβδις) — морське чудовисько з грецької міфології.

Харібда
Батько Посейдон
Мати Гея

Харібда в давньогрецькому епосі[1] — уособлене представлення всепоглинної морської безодні (етимологічно Харібда означає «вир», хоча існують й інші тлумачення цього слова). В Одіссеї Харібда зображується як морське божество (дав.-гр. δία Χάρυβδις), що живе в протоці під скелею на відстані польоту стріли від іншої скелі, яка служила домівкою Скілли.

Опис у Гомера

Харібда у Гомера не має індивідуальності: це просто морський вир, що утворюється незримою водяною богинею, яка тричі на день поглинає і стільки ж разів вивергає морську воду під другу зі згаданих скель.

Коли Одіссей зі своїми супутниками проходив тісною протокою між Скіллою і Харібдою, остання жадібно поглинала солону воду. Розрахувавши, що смерть від Харібди неминуче загрожує всім, тоді як шестиглава Скілла могла вхопити лише шістьох, Одіссей, приймає рішення провести корабель біля скелі Скілли. Втративши шість товаришів, але зберігши життя іншим, він проходить жахливу протоку [2]

Пізніше, в покарання за блюзнірське побиття биків Гіперіона, по волі Зевса, буря розбила корабель Одіссея і розкидала по морю трупи його товаришів, сам Одіссей, встиг причепитися до щогли і кіля, був знову віднесений вітром до Харібди. Передчуваючи неминучу загибель, він в той момент, коли обломки корабля потрапити у вир, схопився за гілки інжиру, які спускалися до води, і висів в такому положенні доти, поки Харібда не вивергнула рештки корабля, завдяки яким Одіссей врятувався.[3].

Завдяки допомозі Фетіди, щасливо оминув Харібду і Ясон з своїми аргонавтами[4]; Еней, якому теж випала доля пройти шлях між Скіллою і Харібдою, надав перевагу обхідному шляху[5].

Географія

Географічно розташування Харібди і Скілли приписувалося древніми до Мессінської протоки, причому Харібда розміщувалась у сицилійській чистині протоки під Пелорським мисом, а Скілла на протилежному мисі (в Бруттії, поблизу Регія), котрий в сій час носив її ім'я (лат. Scyllaeum promontorium, дав.-гр. Σκύλλαιον). При цьому звертає на себе увагу не відповідність фантастичного опису казкової небезпечної протоки у Гомера з дійсним характером Мессінської протоки, яка видається далеко не настільки небезпечною для мореплавців.

Окрім Мессінської Харібди, в давності під цим іменем були відомі: провалля, в якому на деякому відрізку зникала течія річки Оронта в Сирії, між Антіохією і Апамеєю; вир поблизу Гадіра в Іспанії.

Фольклор

Зіставлення Скілли з Харібдою послужило утворенню прислів'я, рівнозначному українському «з ринви та під дощ». А також в грецькій мові Τὴν Χάρυβδιν ἐκφυγὼν τῇ Σκύλλῃ περιέπεσον (Тікаючи від Харібди, натрапив на Скіллу), в латинігекзаметр: «Incidis in Scyllam cupiens vitare Charybdin» (натрапляєш на Скіллу, бажаючи уникнути Харібди).

В літературі і мистецтві

Один з розділів роману "Знедолені" Віктора Гюго називається "Харібда передмістя Сент-Антуан і Скілла передмістя Тампль".

У повісті братів Стругацьких Далека Райдуга «Харібда» — назва механізму (пристрій на гусеничному ходу), яке поглинало енергію Хвилі - катаклізму, викликаного експериментом фізиків.

Харібда була показана у фільмі Персі Джексон і Море Чудовиськ.

Х. Арібда - псевдонім лиходія з детектива "Загадай число" - Джона Вердона.

В астрономії


Література



Примітки

  1. Мифы народов мира. М., 1991-92. В 2 т. Т.2. С.583
  2. Гомер. Одиссея XII 245; Псевдо-Аполлодор. Мифологическая библиотека I 9, 25; Э VII 20-21
  3. Гомер. Одиссея XII 101—110, 234—242, 428—443; Псевдо-Аполлодор. Мифологическая библиотека I 9, 25; Э VII 21.23
  4. Аполлоний Родосский. Аргонавтика IV 781
  5. Вергилий. Энеида III 554—569
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.