Влодзімєж Бончковський
Володимир Бончковський (пол. Włodzimierz Bączkowski); (26 березня 1905, Сибір, Російська імперія — 19 серпня 2000, Вашингтон, США) — польський публіцист, у свій час один з головних спеціалістів з питань Східної Європи, діяч прометейського руху.
Влодзімєж Бончковський | |
---|---|
Народився |
26 березня 1905 Сибір, Російська імперія |
Помер |
19 серпня 2000 (95 років) Вашингтон, США |
Країна | Польща |
Діяльність | письменник |
Alma mater | Варшавський університет |
Знання мов | англійська[1] |
Нагороди | |
Засновник кількох видань, зокрема з 1932 року видавався «Biuletyn Polsko-Ukraiński» (Польсько-український бюлетень), а з січня 1939 року — місячник «Problemy Europy Wschodniej» («Проблеми Східної Європи»). Співробітник паризької «Культури» («Kultura») Після війни Бончковський був одним з ініціаторів створення Інституту Близького і Середнього Сходу «Reduta» в Єрусалимі, де співпрацював з професором Станіславом Свянєвічем. З 1955 року працював у Бібліотеці Конгресу у Вашингтоні.
Політична думка
Концепція «прометеїзму» у політичній думці В. Бончковського. Прометеїзм як філософське поняття, що означало наслідування античного Прометея в його добровільній присвяті і стражданні заради добра людства, став визначальним для польського месіанізму в добу романтизму. У ХХ столітті діячі національного руху, зокрема Юзеф Пілсудський, сформовані під впливом польської романтичної поезії, перенесли це поняття на ґрунт політики. Вони вбачали роль відновленої Польщі у підтримці для національно-визвольних рухів поневолених народів Східної Європи. В. Бончковський як головний теоретик концепції прометеїзму розрізняв прометеїзм Польщі як держави і польський прометеїзм як елемент польської духовної місії, як виразник жертовності польського народу. Він уважав, що, керуючись цими мотивами, поляки добровільно стануть на захист «поневолених Москвою» народів: українського, грузинського, азербайджанського, північно-кавказького, вірменського та інших. Як вираз польського посланництва, згармонізованого з польським державним інтересом, польський прометеїзм мав стати головним знаряддям здобуття й утвердження великодержавного статусу Польщі Прометеїзм поєднувався з політичною течією, яка в Росії бачила головного ворога незалежності Польщі. Гасла на повстанських прапорах «За вашу і нашу свободу!» виражали суть усієї польської політичної ідеології, що базувалася на Ягеллонській ідеї. Маніфест, виданий під час січневого повстання в Королівстві Польському, звертався до ідеї єдності «…поляків, литовців і русинів». Найкращим доказом цього була медаль, що з'явилася з нагоди скасування панщини. На її реверсі були зображені герби Польщі, Литви й Русі. Польські патріоти, звертаючись до литовців, білорусів й ук-раїнців, сподівалися на їхню підтримку в боротьбі з царизмом.
Бібліографія
- Ми не є українофілами. Польська політична думка про Україну і українців (За ред. П.Коваля, Я.Олдаковського, М.Зухняк, переклад С.Гіріка). Київ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2012. С.145-150, 427
- Jacek Kloczkowski, Paweł Kowal, O Włodzimierzu Bączkowskim w: Włodzimierz Bączkowski, O wschodnich problemach Polski. Wybór pism. (opracowali J. Kloczkowski i P. Kowal), Kraków 2000, ISBN 83-7188-405-2. електронна версія
- Włodzimierz Bączkowski, O wschodnich problemach Polski. Wybór pism. (opracowali J. Kloczkowski i P. Kowal), Kraków 2000, ISBN 83-7188-405-2.
- Włodzimierz Bączkowski, U źródeł upadku i wielkości (1935)
- Włodzimierz Bączkowski, Grunwald czy Pilawce (1938)
- Włodzimierz Bączkowski, W obliczu wydarzeń (1939)
Література
- Ґеник М.А. Польсько-українське примирення у політичній думці Влодзімєжа Бончковського // Гілея.- 2011.- № 4 (46).- С. 599-605.
- О. Яручик Володимир Бончковський — речник польсько-українського культурного зближення // Україна та Польща: минуле, сьогодення, перспективи . — 2013. — Т. 2. — С. 117—119.
Посилання
- Бончковський (Bączkowski) Володимир // Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 5. Біографічна частина: А-М / Відп. ред. М.М. Варварцев. — К.: Ін-т історії України НАН України, 2014. — с.42-43
- БОНЧКОВСЬКИЙ Володимир // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 339. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5.
- Тексти Влодзімєжа Бончковського на сторінці Центру Політичної Думки у Кракові
- Ґеник М. Бончковський Влодзімєж // Історія політичної думки. Навчальний енциклопедичний словник-довідник / За заг.ред. Н.М.Хоми.- Львів: Новий світ-2000, 2014.- С. 91-92.
- Identifiants et Référentiels — ABES, 2011.