Внутрішньотропічна зона конвергенції

Внутрішньотропічна (екваторіальна) зона конвергенції (ВЗК, ЕЗК) — глобальний пояс низького атмосферного тиску в районі екватора Землі. Норма атмосферного тиску становить приблизно 750 мм ртутного стовпчика на рівні океану (на відміну від стандартної загальноприйнятої норми в 760 мм на рівні моря). Ця зона формується за рахунок висхідних потоків (конвекції) теплого вологого повітря в зоні взаємодії двох комірок Гадлі (північної та південної). Є частиною глобальної системи розподілу тепла і вологи Землі. У цьому районі часті пообідні грози; загалом більше 200 днів на рік з дощем. У цій зоні формується більша частина тропічних циклонів[1].

Розташування екваторіальної конвергентної зони в червні (червоний) і січні (синій)
Грози уздовж екваторіальної конвергентної зони в східній частині Тихого океану

Екваторіальна зона конвергенції рухається за сонцем (літнім сонцестоянням) і змінює своє положення в залежності від сезону[1]. Коли у Північній півкулі літо, то головна вісь ЕЗК перебуває на широтах до 10° пн. ш. Коли сонце стоїть в зеніті над тропіком Козорога й літо настає у Південній півкулі, то вісь ЕЗК зміщується приблизно до 5° пд. ш.

Див. також

Джерела

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.