Володарі часу (мультфільм)

«Володарі часу» (фр. Les Maîtres du temps, угор. Az idő urai, англ. Time Masters, нім. Herrscher der Zeit, 1982) — повнометражний мультиплікаційний фільм Рене Лалу, спільного виробництва Франції, Угорщини, Великої Британії, Німеччини (ФРН) і Швейцарії. Екранізація роману французького письменника-фантаста Стефана Вуля «Пасинок Пердиди» (1958).

Володарі часу
фр. Les Maîtres du temps
Вид мальований
Жанр фантастика
Режисер Рене Лалу
Продюсер Étienne Laroched
Сценарист Мебіус
Рене Лалу
Жан-Патрік Маншетт
Композитор Жан-П'єр Буртер
П'єр Тардьє
Крістіан Занеси
Дистриб'ютор MOKÉPd і Netflix
Тривалість 78 хв.
Мова французька
Країна  Франція
Угорщина
Велика Британія
Німеччина
Швейцарія
IMDb ID 0084315

Сюжет

Мандрівник Клод з сином П'єлем їдуть на всюдиході по пустелі планети Пердида. Клод шле повідомлення, що його дружина Катрін загинула під час нападу шершнів. Клод з сином прямують у Зону долонгів — дерев, пилок яких нешкідливий для людини, але небезпечний для шершнів. Але по дорозі туди всюдихід Клода потрапляє в аварію. Важко поранений батько П'єля, зрозумівши, що вже не зможе врятуватися, встигає відправити повідомлення своєму другові, капітанові зорельота Джаффару, і вручає передавач синові. Вагаючись як дати зрозуміле шестирічному синові визначення того, чим є передавач, батько представляє його як «друга Майка». П'єль встигає добігти до Зони долонгів, а Клод гине при вибуху всюдихода.

Джаффар отримує повідомлення, коли його зореліт «Гіпербола-22» тримає курс на Альдебаран. На борту корабля в цей момент знаходиться двоє пасажирів, принц-князь Маттон з сестрою Белль, які втекли зі своєї планети разом з державною скарбницею і перебувають у розшуку агентами поліції Міжпланетного картелю «Бі-ей». Проігнорувавши незгоду Маттона, Джаффар змінює курс і поспішає на допомогу П'єлю. На шляху він відвідує свого старого друга Сілбада, який добре знає Пердиду та сам колись постраждав від шершнів (його тім'яна кістка замінена металевою пластиною). Джаффар переконує Сілбада приєднатися до рятувальної операції: підтримуючи з П'єлем зв'язок, Сілбад зможе проконсультувати його і допомогти хлопчикові протриматися на Пердиді до прибуття рятувальників. Сілбад розважає П'єля пісеньками і розповідями. Попри осуд Джаффара, Сілбад обманом змушує П'єля випити снодійний сік і запевняє, що з хлопчиком нічого не станеться. Решту екіпажу «Гіперболи-22» дивує впевненість Сілбада.

Маттон боїться погоні і намагається позбутися хлопчика, заманивши його в озеро, біля якого збираються шершні. Але Белль успішно запобігає цьому. На борту зорельота виявляються нелегальні пасажири — скнюсики Юла і Жад, маленькі літаючі істоти, що втекли з планети Сілбада. Проте скнюсики, здатні читати думки, не витримують думок Маттона, і викидають його коштовності у відкритий космос. Маттон тікає з зорельота на планету Гамма-10, де править Гола Ідея — колективний розум, що знищує особистість у істотах і перетворює їх на безликих біороботів, схожих на янголів з білосніжною шкірою. Джаффар, намагаючись врятувати втікача, потрапляє разом з ним у полон, де їх обох чекає знеособлення. Під час процедури знеособлення Маттон кається у своїх вчинках і здійснює подвиг, знищивши вмістилище Голої Ідеї ціною свого життя. Безликі істоти набувають свого первісного вигляду. Та вивільнена енергія Голої Ідеї спричиняє руйнування на планеті, і вцілілі завдяки допомозі скнюсиків.

Патрульний крейсер поліції Міжпланетного картелю «Бі-ей» у пошуках Маттона наздоганяє зореліт «Гіпербола-22». Джаффар разом з урятованими з Гамми-10 авантюристами і шибайголовами, придумує план. Він «здає» їх поліції разом з скарбами Маттона, та насправді під виглядом скарбів віддає істоту Онікса, здатну набувати будь-якої форми. Джаффара планує, що пасажири завдяки допомозі Онікса швидко розправиться з поліцією і захоплять її корабель.

Між тим П'єль на планеті знайомиться з добродушною травоїдною істотою, схожою на кентавра (якого він назвав Уні-Уні). Гуляючи по лісі долонгів, вони входять в грот, де Уні-Уні гине в результаті нападу хижих отруйних ліан, а П'єль втрачає передавач. Після загибелі друга хлопчик, порушивши всі заборони, вирушає до озера. Там на нього нападають шершні.

В цю мить втручаються Володарі Часу, котрі обрали Пердіду для колонізації. Оскільки «Гіпербола-22» вже підлетіла надто близько, всі на борту непритомніють. Екіпаж зорельота підбирає госпітальна станція Володарів Часу. Там з'ясовується, що Пердіда тепер відкинута на 60 років у минуле. Сілбад, не витримавши перевантаження, помирає. У передсмертному маренні він кличе друга Майка. Белль і Джаффар здогадуються, що старий був Пьолем. Скнюсики відкривають їм доступ у пам'ять Сілбада, що підтверджує здогадку.

В минулому, 60 років тому, на Пердіду сідає космічний корабель, капітан якого на ім'я Макс рятує П'єля від шершнів. П'єль став спочатку юнгою, а потім матросом і пілотом зорельота. Незважаючи на веселу вдачу і товариськість, він нікому не розкривав таємницю свого походження, і ніхто навіть не знав, скільки йому років.

Джаффар і Белль під час похоронів Сілбада бачать Володаря Часу. Труна-капсула з тілом Сілбада відлітає у відкритий космос, а Джаффар з Белль, взявшись за руки, проводжають його в останній шлях.

Ролі озвучували

Французька версія
АкторРоль
Саді РеббуКлод
Жан ВальмоДжаффар
Мішель ЕліасСілбад
Фредерік ЛегроП'єль
Ів-Марі Морінкнязь-принц Маттон
Монік ТьєрріБелль
П'єр Турнерскнюсик Юла
Патрік Бужинскнюсик Джад
Ален КюніКсул
Ів БравильГенерал
Мішель БарбеМакс
Джим Бауманбортовий комп'ютер Лорі
Мішель ПуленПікса
Франсуа Шометтробот
Анрі Джаниксолдат
Нік Сторіанглієць
Габріель Каттондпірат
Жорж Атласірокез
Радянська версія
Фільм дубльований на кіностудії «М. Горького», режисер дубляжу С. Федорова[1].
АкторРоль
Вадим СпиридоновДжаффар
Всеволод ЛаріоновСільбад
Олексій ЗолотницькийМаттон
Ольга ГаспароваБелль
Олексій ІнжеватовКлод
Олег Мокшанцевгенерал
Марія ВиноградоваЮла
Ольга ГромоваЖад
Олександр БелявськийРадник Ікс
Микола ГраббеМакс

Знімальна група

  • Виробництво: TELECIP, TF1 Films Production
  • Режисер: Рене Лалу
  • Сценаристи: Стефан Вуль (роман), Мебіус і Рене Лалу, Жан-Патрік Маншет
  • Продюсери: Ролан Критти, Жак Деркур
  • Композитор: Жан-П'єр Буртер
  • Художник: Жан Жиро (Мебіус)

Нагороди

  • 1982 — премія за кращий дитячий фільм на фестивалі «Fantafestival».
  • 1983 — номінація на премію «Сатурн» в категорії «Кращий анімаційний фільм».

Прокат

Для прокату на території СРСР фільм був куплений в 1983 році. У 2005 році фільм був перевиданий на DVD, Видавець в Росії «RUSCICO».

Цікаві факти

На кріслі космонавта на ім'я Макс, який врятував П'єля, написано «IGOR» — саме так зветься герой в оригінальній версії фільму.

Примітки

  1. Журнал «Радянський екран» 6 1985 рік.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.