Вулиця Інститутська (Хмельницький)

Розташована у Південно-Західному мікрорайоні міста серед масиву багатоповерхової забудови, пролягає від вул. Кам'янецької до вул. Молодіжної.

Вулиця Інститутська
Хмельницький
Місцевість Південно-Західний мікрорайон
Загальні відомості
Дата початку забудови 1965 р.
Протяжність 1,1 км
Поштові індекси 29016
Транспорт
Автобуси 11, 21, 22, 51
Тролейбуси 2А, 7А, 11А, 16, 17
Зупинки громадського транспорту «Будинок побуту», «Університет»
Рух Двосторонній
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Державні установи Відділ управління соціального захисту населення Хмельницької міської ради
Навчальні заклади Хмельницький національний університет, ПТУ №4, ДНЗ №26, ДНЗ №28
Поштові відділення ВІдділення поштового зв'язку №16
Забудова Багатоповерхова
Парки Ботанічний сад Хмельницького університету
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Вулиця Інститутська у Вікісховищі

Історія виникнення

Виникла у 1965 р. під час забудови нового мікрорайону на південно-західній околиці міста як вулиця, що починалась від корпусів загальнотехнічного факультету Львівського поліграфічного інституту їм. І. Федорова (звідси й назва вулиці), який вже з 1967 р. став самосл'йним вузом -технологічним інститутом побутового обслуговування (нині Хмельницький національний університет).

Заклади освіти

Хмельницький національний університет

До 1962 р. Хмельницький був єдиним обласним центром України, який не мав жодного вищого навчального закладу. В той же час, бурхливий розвиток промисловості міста і області, вимагав притоку значної кількості інженерно-технічних кадрів. Цю проблему певною мірою могло розв'язати створення хоча би загальнотехнічного факультету від якогось існуючого інституту, що саме й ініціювали міські та обласні органи влади. 6 червня 1962 р. ректор Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (Львів) В.Шпиця, виконуючи розпорядження міністра вищої та середньо-спеціальної освіти УРСР, підписав наказ з організації загальнотехнічного факультету від свого вузу у Хмельницькому. З цієї, на перший погляд, буденної події розпочинається історія розвитку й становлення першого вищого навчального закладу міста.

Спочатку факультет був розміщений у колишньому приміщенні міської друкарні, що розташовувався в старому будинку на розі Театральної і Грушевського (нині на місці цього будинку — «Промінвестбанк»). Але, маючи на меті перспективу створення самостійного вузу, облвиконком вирішив в 1963 р. для потреб факультету передати нещодавно побудований навчальний корпус школи-інтернату на вулиці Фрунзе (нині — Кам'янецька), 112. Саме цей триповерховий корпус на околиці міста став першим навчальним корпусом новоствореного вузу. На той час місце, де розташовувався факультет, справді було околицею Хмельницького. Південно-Західного мікрорайону ще не існувало — на його місці простягалися сади та поля радгоспу лікарських рослин. Зараз важко повірити, що там, де нині побудовані споруди студентського містечка і багатоповерхові будинки, колись квітували поля опійного маку, які нікого не цікавили. Про наркоманію, що існувала десь «за кордоном», наші люди знали хіба що з газет.

У 1962 р. на перший курс загальнотехнічного факультету було зараховано 250 студентів та ще 200 переведено на старші курси з інших вузів. Першим деканом призначили Семена Михайловича Ганжурова. В 1966 р. факультет отримує статус філіалу Українського поліграфічного інституту, а з вересня 1967 р. стає самостійним навчальним закладом — Хмельницьким технологічним інститутом побутового обслуговування (ХППО). В ньому діяло 3 факультети, загальна кількість студентів сягнула 1500 осіб, на 9 кафедрах працювало 65 викладачів і лаборантів. Першим ректором став той же С. Ганжуров.

У 1974 р. ректором призначили Радомира Сіліна, який перебував на цій посаді 27 років і зробив вагомий внесок у розвиток інституту. ХТІПО перетворюється на багатопрофільний вуз, проведена масштабна розбудова інституту (будують нові навчальні корпуси, гуртожитки, спорткомплекс, житлові будинки тощо), з 1994 р. інститут акредитований за ІУ-м рівнем і отримав статус Технологічного університету Поділля (ТУП). На початку 2002 р. тут було 11 106 студентів, понад 600 викладачів, в числі яких 47 докторів наук і професорів та 319 кандидатів наук і доценгів, 8 факультегів, 32 спеціальності, 8 навчальних корпусів, 5 багатоповерхових гуртожитків.

Нова сторінка в історії вузу відкрилася наприкінці 2003 р. — в грудні Технологічний університет Поділля отримав статус класичного та став державним університетом, а з серпня 2004 р. йому присвоєна найвища категорія. Відтепер він носить назву Хмельницький Національний університет.

Інші заклади

  • Інститутська ,10 Вище професійне училище №4[1]
  • Інститутська, 14/4 Дошкільний навчальний заклад №28 «Пролісок»[2]
  • Інститутська, 19/3 Дошкільний навчальний заклад №26 «Кульбабка»[3]

Забудова

Забудовуватись вулиця почала у 1960-х рр. на місці колишніх полів радгоспу лікарських рослин. Переважає багатоповерхова забудова. Є декілька магазинів.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.