Вулиця Камінна (Тернопіль)

Вулиця Камінна (до 1901 Середня Стрілецька, до 1929 — одна з вулиць середмістя Тернополя.

Вулиця Камінна
Тернопіль
Пам’ятка архітектури місцевого значення: житловий будинок, 1894-1896 рр., вул. Камінна, 6, м. Тернопіль, 2144-М.
Пам’ятка архітектури місцевого значення: житловий будинок, 1894-1896 рр., вул. Камінна, 6, м. Тернопіль, 2144-М.
Місцевість Центр
Колишні назви
австрійського періоду (українською) Камінна, Т. Косцюшки
радянського періоду (українською) Костюшки, «Правди»
радянського періоду (російською) Костюшки, «Правды»
Загальні відомості
Координати початку 49°33′20″ пн. ш. 25°35′43″ сх. д.
Координати кінця 49°33′19″ пн. ш. 25°35′33″ сх. д.
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Навчальні заклади Тернопільська спеціалізована школа № 5, Тернопільська музична школа № 1 імені Василя Барвінського
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Вулиця Камінна у Вікісховищі

Вулиця починається від скверу на початку бульвару Тараса Шевченка. Навпроти вул. Качали. Вулиця без продовження — закінчується в'їздом у внутрішній двір адміністративного будинку, т. зв. «білого» дому (до початку 1980-го р. нею можна було вільно спуститися до теперішньої вул. Грушевського).

Історія

Фасад приміщення Української гімназії

Назва вулиці пов'язана з Камінною горою — пагорбом, на схилі якого тепер стоїть будівля обласної ради та обласної державної адміністрації.

До німецько-радянської війни тут у свій час діяли жіноча школа імені святої Ядвіги, жіноча школа імені Гофманової, а поряд — на вулиці Пйотра Скарги, 1 (нині вулиця Юліана Опільського) — чоловіча школа імені Конарського. За довідником адрес 1929 р., школа Гофманової та святої Ядвіги діяли на Костюшка, 2 — там само, де тепер школа № 5. Шкільний будинок первісно задуманий як лічниця для душевнохворих. Його звели у 1857—1881 рр. Одразу після Другої світової війни в будівлі діяла середня школа № 4.

Найцікавішою на Камінній була Українська державна гімназія, будинок якої стояв за сучасною школою № 4, на вулиці Костюшка, 11. Під час російської окупації Тернополя у Першій світовій війні в гімназійному домі розташували військовий шпиталь, а в часи ЗУНР — окремі урядові установи.

Діяли на Камінній Повітова рада і Повітова ощадна каса. Водночас розташовувалися на Костюшка і прості помешкання. В домі на розі сучасних Камінної та бульвару Шевченка народився письменник і педагог Юліан Опільський.

Під час боїв за Тернопіль у 1944 році вулицю інтенсивно бомбардували, бо на ній був район «тільки для німців». За іронією відбудовували її німці радянська влада використала дармову робочу силу полонених солдатів.

Пам'ятки архітектури

Фасад Тернопільської спеціалізованої школи № 5

На вулиці є пам'ятки архітектури місцевого значення:

  • Школа ім. Королеви Ядвіги, 1857 р., вул. Камінна, 2, 2003-М.
  • Житловий будинок, ХІХ-ХХ ст., вул. Камінна, 3, 2004-М.
  • Житловий будинок, поч. XX ст., вул. Камінна, 4, 1974-М.
  • Житловий будинок, 1894—1896 рр., вул. Камінна, 6, 2144-М.

Установи та організації

На вулиці розташовані

Пам'ятні таблиці, барельєфи

  • Барельєф на будинку № 1 з написом «У цьому будинку народився український письменник (1884—1937) Юліан Опільський (Юрій Львович Рудницький)».
  • Пам'ятна таблиця на будинку № 2 з написом: «В цьому будинку в 1930—1937 р навчався герой національно-визвольних змагань Холмщини майор УПА „Ягода“, „Черник“ Марян Лукасевич *15 06 1922 †17 09 1945».

Транспорт

Вулиця з малоінтенсивним рухом транспорту, тротуари — двобічні з одним пішохідним переходом на початку вулиці. Найближчі зупинки громадського транспорту на вулиці Крушельницької, вулиці Богдана Хмельницького і вулиці Збаразькій.

Примітки

Джерела

  • Історико-архітектурний опорний план м. Тернополя.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.