Вулиця Січових Стрільців (Івано-Франківськ)

Вулиця Січових Стрільців вулиця в Івано-Франківську, що веде від вул. Мазепи до вул. Незалежності. Проходить паралельно до Вічевого майдану та пішохідної частини вулиці Незалежності і зливається з останньою, таким чином, продовжуючи рух автотранспорту в напрямі вулиці Мазепи.

Вулиця Січових Стрільців
Івано-Франківськ
Вулиця Січових Стрільців у Івано-Франківську
Вулиця Січових Стрільців у Івано-Франківську
Колишні назви
Грушевського, Доктора Ляша
австрійського періоду (українською) Широка
радянського періоду (українською) Чапаєва
Загальні відомості
Протяжність 770 м
Транспорт
Рух односторонній
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Архітектурні пам'ятки Готель «Центральний», Готель «Дністер»
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Вулиця Січових Стрільців у Вікісховищі

Давня вулиця міста, створена в середині XVIII ст., розташована на півдні центральної частини міста.

Історія

Перша назва вулиці — Широка. Близько 1885 р. перейменована на честь Яна ІІІ Собеського, правителя Речі Посполитої та талановитого полководця 17-го століття.

За часів ЗУНР у 1919 році вулиці дали назву Михайла Грушевського. Пізніше польська влада повернула їй ім'я Яна Собеського, а під час німецької окупації була перейменована на Доктора Ляша.

За радянської влади, незмінно із 1945 р., називалася на честь Василя Чапаєва, командира 25-ї дивізії Червоної армії, учасника Першої світової та Громадянської війни в Росії.

З лютого 1991 року вулиця має теперішню назву Січових Стрільців, одного з найкращих регулярних формувань в Армії УНР 19171919 років.

Будівлі

Вулиця пролягала вздовж південної частини Станіславівської фортеці, тому на першому етапі свого існування — у другій половині XVIII ст. ліва її сторона була зайнята ярами та укріпленнями, які від стін фортеці (з південного боку) починалися в районі Вічевого майдану, а права була щільно забудована передмістям.

Забудована вулиця переважно будинками 1870-х1910-х років, окрім тієї частини, яка проходить від перехрестя із вул. Коновальця до її завершення на Незалежності — споруди 1920-х1930-х років та новобудови.

Тут розташовуються 30 пам'яток історії та культури.

 12.

Готель «Дністер», (1913) архітектор Фредерик Януш. Тут, 3 січня 1919, було схвалено історичний Акт Злуки з УНР, також тут мешкав президент ЗУНР — доктор Євген Петрушевич.

 25.

У цьому будинку розташована редакція регіональної газети «Галичина».

Галерея

Посилання

Див. також

Література

  • Головатий М. І. 200 вулиць Івано-Франківська. — Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2010. — С. 344—347.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.