Вучедольська голубка

Вучедольська голубка — найвідоміша керамічна посудина з археологічних розкопок на Вучедолі. Схожа на голубку, керамічна посудина стала символом міста Вуковар, біля якого розташоване Вучедол. Мала культове призначення як кадильниця.

Опис пам'ятки

Посудина темного кольору, прикрашена білим орнаментом (банти, намисто, низка хвилястих та зигзагоподібних ліній на крилах) у гравірованому орнаменті та орнаменті, створеному штампованим стібком. На шиї є три інкрустовані символи пісочного годинника, тобто подвійна сокира[1]. Вона служила кадилом і є унікальним зразком (сьогодні він служить історичним матеріальним джерелом).

Хоча керамічну посудину називають голубкою, вчені-археологи вважають, що насправді це куропатка. Археологічна знахідка змайстрована між 2800 і 2400 рр. до н. е. Була знайдена в 1938 році.[1] В даний час знаходиться в Археологічному музеї в Загребі.

Вучедол знаходиться неподалік Вуковара, на честь ньогоназвана вучедольська культура, що включає широкий культурний комплекс від Карпат до Східних Альп та Дінари. Вважається, що воно виникло з приходом індоєвропейських поселенців близько 3000 р. до н. е. і тривало приблизно до 2200 р. до н. е. Характеристиками цієї культура є нові металургійні процеси, надзвичайно кваліфіковані гончарі. Вучедольська культура поширювалась у Східній Славонії на правому березі річки Дунай. На думку деяких дослідників, у них також був календар, записаний на керамічних посудинах.[2] Вучедольська голубка є свідченням високого розвитку культури на той час.

Посилання

Джерела

  1. Marina Miličević Bradač, Vučedolska «golubica» kao posuda, Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, 11. travnja 2004.
  2. Hrvatska: zemlja i ljudi Prapovijest
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.