Вівторок

Вівто́рок — другий день тижня між понеділком та середою.

Бог Тор, що ототожнюється з Марсом, на честь якого названий вівторок.

Історичний аспект

У давніх римлян був присвячений Марсу, у північногерманських племен Тиру (або Тюру) (Tyr).

У США вибори традиційно проводяться у вівторок. Федеральні вибори відбуваються у вівторок, що настає одразу після першого понеділка листопада кожного року з парним номером.

Чорний вівторок — у США, 29 жовтня 1929 — початок великого розладу на фондовому ринку. Це був вівторок після Чорного четверга, який став початком Великої депресії.

Походження назви у мовах світу

Українська назва походить від прасл. *vъtorъkъ, *vъtorьnikъ, утвореного від *vъtorъ («другий»). Сучасна форма вівторок розвинулася від дав.-рус. вовъторъкъ, виниклого від овъторъкъ доданням протетичного [v][1], а [і] з'явився з ранішого [о] в процесі ікавізму. Походження початкового [о] в овъторъкъ залишається неясним[1], можливо, мала місце подвійна протеза [v] + [o]): въторъкъ > ōвторок > вōвторок > вівторок.

Вівторок в українській культурі

Вівторок, як і четвер, вважався днем чоловічим, а тому благополучний, щасливий. Цього дня добре починати зводити хату, заготовляти цілющі трави, знахарям — зцілювати від переляку. У вівторок сіють гарбузи та огірки, бо ще й донині подекуди вірять, що в «чоловічі» дні треба сіяти й садити ту городину, «що чоловічого роду».

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А  Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — 632 с.

Джерела

  • Вівторок // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  • Завадська В., Музиченко Я., Таланчук О., Шалак О. 100 найвідоміших образів української міфології. — К.: Орфей, 2002. — 448 с., ISBN 966-96200-0-7


Дні тижня

ПонеділокВівторокСередаЧетверП'ятницяСуботаНеділя

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.