Віддання пасхи

Віддання Пасхи — перехідне свято християн візантійського обряду, яке відзначається в 39-й день після Пасхи, коли закінчується святкування Христового Воскресіння.

Віддання Пасхи
Віддання Пасхи
Воскресіння Христа. (П'єро делла Франческа, XV ст.)
Офіційна назва Світле Воскресіння Христове
Інші назви Віддання Пасхи
Ким святкується християни
Засновано на честь воскресіння Ісуса Христа
Тип християнський
Дата в середу шостого тижня після першої неділі після повного місяця, що настає не раніше дня умовного весняного рівнодення 21 березня
Пов'язаний з Великдень, Масниця, Прощена неділя, Великий піст, Вербна неділя, Страсний тиждень, Світла седмиця (Світлий тиждень), Вознесіння Господнє, День Святої Трійці, Петрів піст

Особливості відзначення

День Віддання свята Пасхи відзначається в церквах візантійського обряду в середу шостого тижня після Великодня напередодні одного з дванадцяти найбільших християнських свят — Вознесіння Господнього. За Типіконом у цей день закінчується святкування Воскресіння Христового. Підставою відзначення дня напередодні Вознесіння слугує оповідь з Діянь святих апостолів [1], згідно з якою воскреслий Христос сорок днів перебував на землі, після чого вознісся на небо. День віддання свята Пасхи відзначає останній день земного перебування Христа, коли Той перебував з учнями і проповідував про Царство Небесне.

У цей день в церквах візантійського обряду і вранішнє, й вечірнє богослужіння здійснюються за великоднім чином при повному освітленні храму зі свічками, кадилом, співом пасхальних стихир і великим славослів'ям. Літургія завершується останнім у цьому циклі пасхальним хресним ходом. Після літургії священнослужителі знімають Плащаницю, яка з утрені в день Воскресіння Христового знаходилася на Престолі, і підвішують на стіну у вівтарі або кладуть її до спеціально влаштованої для її зберігання скрині-ковчегу («гробниці»). З цього дня православні й греко-католики перестають вітати один одного фразою "Христос Воскрес!" -"Воістину Воскрес!», як це було впродовж сорока днів відзначення пасхальних свят.[2] Віддання Великодня – останній день в цьому році, коли в храмах лунають пасхальні піснеспіви.

Примітки

  1. Діянння апостолів. 1:2-11. Біблія
  2. Віддання свята Пасхи. http://cerkva.dp.ua (укр.). Дніпропетровська єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату. Процитовано 23.05.2017.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.