Відключення Росії від SWIFT

Відключення Росії від банківської системи SWIFT — один із санкційних заходів Європейського Союзу та НАТО проти Росії, спрямований на зупинення її агресії щодо України.

Значення SWIFT для Росії

SWIFT використовується тисячами фінансових установ у понад 200 країнах, включаючи Росію, і забезпечує безпечну систему обміну повідомленнями для полегшення транскордонних грошових переказів[1].

За даними Російської національної асоціації SWIFT, користувачами системи в Росії є близько 300 провідних банків і організацій, понад половина російських кредитних організацій представлені у SWIFT, а Росія посідає друге місце за кількістю користувачів платформи після США[1].

Якщо країну відімкнути від SWIFT, як це було двічі з Іраном і один раз із Північною Кореєю[2], то її міжбанківські платіжні операції суттєво ускладнюються[3], підривається здатність країни торгувати товарами та переміщувати валюти[4], а розрахунок стає можливий тільки готівкою[5][6].

Перебіг подій

24 лютого

У зв'язку з військовим вторгненням Росії в Україну 24 лютого 2022 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав: «Світ має діяти негайно. На карту поставлено майбутнє Європи та світу». Він рекомендував ввести проти Росії «руйнівні санкції» негайно, включаючи відключення від банківської системи SWIFT, цілком ізолювати Росію у всіх форматах, надати Україні зброю, обладнання та гуманітарну допомогу[7]. Пізніше того ж дня Кулеба закликав партнерів України розірвати дипломатичні відносини з Росією[8].

25 лютого

Міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер у п'ятницю наполіг на тому, щоб Росія була виключена зі SWIFT через її атаку на Україну. Німеччина в особі канцлера Олафа Шольца повідомила, що поки утримується від відімкнення Росії, оскільки російський газ складає більшу частку в постачанні енергоносіїв у Німеччині та деяких інших частинах Європи[9]. Водночас Шольц припустив, що такий крок можливий згодом. Ідею відключення підтримав президент США Джо Байден, сказавши, що відімкнення можливе, хоча наразі країни Європи не розглядатимуть його як першочергове завдання[10].

Вже ввечері міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер повторив, що його країна не заперечує запровадження такої санкції[11]. Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер проінформував, що його країна готова відключити Росію від SWIFT, але повинна спершу прорахувати наслідки для власної економіки[12]. Уряди трьох країн Балтії закликали вдатися до цього покарання для Росії[13].

26 лютого

26 лютого 2022 року Кіпр, Італія[14], Угорщина та Німеччина[15], підтвердили, що не будуть блокувати відключення. Рішення про запровадження санкції мало бути підписане Європейським Союзом. Чиновники США та їхні колеги з ЄС спершу розглядали включення окремих банків і організацій, а не всієї російської економіки. Після прес-конференції Байдена, де було оголошено про нові санкції проти Росії за її неспровоковану атаку на Україну, європейські союзники підтримали запровадження санкції. Лишалося відкритим питання про те, буде Росію відключено в разі захоплення Києва, чи заздалегідь. Зауважувалося, що відключення Росії від SWIFT зашкодить і великим економікам Європи та вплине на експорт енергоносіїв на континент. Тим часом США ввели інші санкції проти Росії, спрямовані на банківський, технологічний та аерокосмічний сектори Москви. США оголосили, що введуть санкції безпосередньо проти Путіна та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова[16].

У другій половині дня розпочалася підготовка до відключення[17][6] деяких банків[18]. Під санкцію попередньо потрапили ВТБ, «Открытие», Совкомбанк, Промсвязьбанк, Новикомбанк, Альфа-банк, ВЭБ.РФ, Россельхозбанк, Новикомбанк,  МКБ, «Россия», ИС-банк, ЧБРР, Генбанк і Газпромбанк[19].

1 березня

Посли ЄС погодили список 7 банків Росії, які відключать від SWIFT: ВТБ, «Открытие», Промсвязьбанк, «Россия», ВЭБ. РФ, «Відкриття» та «Росія». Посли ЄС вирішили не застосовувати обмеження проти найбільшого в країні кредитора «Сбербанку», що частково належить російському газовому гіганту «Газпрому»[20].

Примітки

 1. How expelling Russia from SWIFT could impact the country. And why there's reluctance to do so. CBC News. 26.02.2022. Процитовано 26.02.2022.
 2. Що таке SWIFT і що буває, коли його немає. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 3. Why SWIFT is so important for payment transactions. Globe Echo (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 4. SWIFT is the ‘nuclear option.’ Why isn’t it being used to sanction Russia?. News @ Northeastern (амер.). 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 5. Що таке SWIFT і що буває, коли його немає. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 6. Росію відключать від SWIFT: вже розпочали технічну підготовку, Громадське, 26 лютого 2022
 7. AFP. Russia faces 'unprecedented isolation' over Ukraine invasion, EU says. TheJournal.ie (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 8. Dmytro Kuleba. Twitter (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 9. France-Presse, Agence (26 лютого 2022). France pushes to bar Russia from SWIFT as Germany brakes. INQUIRER.net (англ.). Процитовано 26 лютого 2022.
 10. U.S., EU unlikely to cut Russia off SWIFT for now -Biden. MSN (en-GB). Процитовано 25 лютого 2022.
 11. Europe says it has a ‘financial nuclear weapon’ against Russia. But it’s uncertain if it wants to use it.. Washington Post (амер.). ISSN 0190-8286. Процитовано 26 лютого 2022.
 12. Germany open to cutting Russia off SWIFT but must weigh consequences - fin min. Financial Post (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 13. A China-Russia SWIFT Alternative Will Not Undermine Iran Sanctions. The Washington Institute (англ.). Процитовано 26 лютого 2022.
 14. Кіпр не блокуватиме відлучення Росії від SWIFT, — Кулеба // 24 канал. — 2022. — 26 лютого.
 15. Німеччина підтримала відключення Росії від SWIFT: країн «проти» не залишилося // 24 канал. — 2022. — 26 лютого.
 16. CNN, Kaitlan Collins, Phil Mattingly and Kevin Liptak. Biden seriously weighing whether to support expelling Russia from SWIFT. CNN. Процитовано 26 лютого 2022.
 17. Розпочалася підготовка до відключення Росії від SWIFT, — Кулеба // 24 канал. — 2022. — 26 лютого.
 18. West to cut some Russian banks off from Swift. BBC News (en-GB). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
 19. Евросоюз объявил об отключении от SWIFT некоторых банков и заморозке активов ЦБ. www.znak.com. Процитовано 27 лютого 2022.
 20. EU Agrees to Block Russian Banks From SWIFT, Sparing Key Firms. www.bloomberg.com. Процитовано 1 березня 2022.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.