Відносини Фінляндія — НАТО

У жовтні 1993 року прем'єр-міністр Фінляндії Еско Ахо на зустрічі з генеральним секретарем НАТО Манфредом Вернерером в Брюселі заявив, що «Фінляндія цілком задоволена своїм нинішнім статусом спостерігача в Організації Північноатлантичного договору і тим діалогом, який ведеться з НАТО».

Американські морські піхотинці на навчаннх НАТО у Фінляндії

З 1993 року Фінляндія бере участь у невійськовій частині маневрів НАТО в Балтійському морі, що складається з відпрацювання міжнародної взаємодії в аварійно-рятувальних роботах. 9 травня 1994 міністр закордонних справ Фінляндії Хейккі Хаавісто підписав договір про приєднання Фінляндії до програми НАТО «Партнерство заради миру». Співробітництво в рамках партнерства обмежується сферою миротворчої діяльності, проведенням пошукових, рятувальних та гуманітарних операцій, заходами щодо захисту навколишнього середовища.

Висловлювання начальника Генштабу Збройних сил Росії, генерала Миколи Макарова під час його візиту до Фінляндії у 2012 році про те, що можливе членство Фінляндії в НАТО представляє потенційну загрозу для безпеки Росії, викликало жваву дискусію в країні, а генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен у цьому зв'язку підкреслив, що Росія не повинна втручатися у рішення Фінляндії про можливий вступ в члени НАТО. У березні та жовтні 2012 року ВВС Фінляндії брали участь у навчаннях НАТО в небі Балтики, але питання про можливість патрулювання спільно зі Швецією повітряного простору Ісландії до теперішнього часу ще не вирішена.

Літак F-15c на сумісних навчаннях Фінляндії і НАТО

Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв в ході свого візиту до Фінляндії у листопаді 2012 року заявив, що «можлива участь Фінляндії в патрулюванні повітряних кордонів Ісландії — внутрішня справа Фінляндії»

У 2010–2011 роках, було проведено опитування громадської думки, 70% фінів категорично заперечували проти членства Фінляндії в Північноатлантичному альянсі. За даними на початок 2014 року, число противників входження в НАТО складало 59%, а число прихильників входження в альянс — 22%.[1]

Дискусія про вступ до НАТО суттєво активізувалася в зв'язку з Кримською кризою 2014 року. В цілому аргументація тих, хто виступає за вступ до НАТО, зводиться до того, що альянс зможе захистити Фінляндію від агресії з боку Росії. Противники вступу в НАТО говорять про те, що саме бажання вступити в альянс може привести до погіршення відносин з Росією і спровокувати агресію. 15 квітня 2014 прем'єр-міністр Фінляндії Юрки Катайнен заявив, що в нинішніх умовах Фінляндія і Швеція повинні вступити в НАТО. Водночас Катайнен визнав, що він з такою своєю позицією знаходиться в меншості і Едускунта його в цьому питанні не підтримує[2].

На саміті в Уельсі у вересні 2014 року Фінляндія приєдналася до Партнерства з розширеними можливостями НАТО.

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.