Габонська операція

Габонская операція — стратегічна військова операція збройних сил Вільної Франції проти військ вішістської Франції в ході Другої світової війни.

Габонська операція
Друга світова війна, Рух Опору у Франції
Танки Hotchkiss Н39 Вільної Франції під час битви за Габон

Танки Hotchkiss Н39 Вільної Франції під час битви за Габон
Дата: 7–12 листопад 1940
Місце: Габон, Французька Екваторіальна Африка
Результат: Перемога сил Вільна Франція
Територіальні зміни: Сили Вільної Франції отримали контроль над Габоном та всією Французькою екваторіальною Африкою.
Сторони
Вільна Франція

Підтримка флоту:
 Велика Британія

Режим Віші
  • Французький Габон
Командувачі
Філіпп Леклерк
Джордж Триєрри
Джон Канингем
Жорж Массон 
Марсель Тету
Втрати
невідомо людські втрати невідомі
1 судно пошкоджено
1 підводний човен затоплений

Мета операції

8 жовтня 1940 генерал де Голль прибув в Дуалу. 12 жовтня він склав план вторгнення в Габон. Де Голль хотів використовувати французьку Екваторіальну Африку як плацдарм для наступу на італійську Лівію. Тому він особисто відправився в Чад, що межує з Лівією.

27 жовтня війська Вільної Франції перетнули Габон і взяли місто Мітзіц. 5 листопада здався вішистський гарнізон в Ламбарене. Тим часом основні сили Вільної Франції під командуванням Жак-Філіпа Леклерка і Марі П'єра Кеніга відступили від Дуали[1].

Хід бойових дій

8 листопада 1940 «HMS Milford» потопив вішистську субмарину «Poncelet». Війська Кеніга висадилися в Пуент-ля-Монд. У його війська входили французькі легіонери, сенегальські і камерунські війська.

9 листопада літак «Lysander», що базувався в Дуалі, почав бомбити аеродром Лібревіля. Наближаючись до міста, війська Кеніга зустріли запеклий опір. Але в кінцевому рахунку вони взяли аеродром. Військово-морські сили Вільної Франції потопили вішистське судно «Бугенвіль».

12 листопада вішістські війська, що залишились, капітулювали в порту Гент. Вішістський губернатор Габону Джордж Массон покінчив життя самогубством[2].

Результати та наслідки

15 листопада генерал де Голль безуспішно намагався переконати полонених вішістських солдат приєднатися до Вільної Франції. В результаті вони були відправлені в Браззавіль і знаходились там, як бранці[3].

Див. також

Примітки

  1. Габонская операция - это... Что такое Габонская операция?. Словари и энциклопедии на Академике. Процитовано 28 листопада 2016.
  2. Dutoit, Yann Picand, Dominique. Габонская_операция : définition de Габонская_операция et synonymes de Габонская_операция (russe). dictionnaire.sensagent.leparisien.fr. Процитовано 28 листопада 2016.
  3. Вторая мировая война. retrobazar.com. Процитовано 28 листопада 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.