Гагаузька кухня

Гагаузька кухня (також ґаґаузька кухня) має багато спільного з кухнями інших народів балканського регіону. Різноманітності страв на столі сприяє м'який клімат регіону, сільське коріння багатьох гагаузів, а також любов до довгих і рясних застіль. У гагаузькій кухні багато страв з молока, всіх видів м'яса і сиру. Важливе місце в харчуванні займають борошняні вироби, особливо пироги, в тому числі і листковий з бринзою. До національних страв належать «гьозлеме», «кивирма» (листковий пиріг з сиром), «суанни», «саарма», гагаузькі соління — «туршу»[1]. Широко використовуються помідори та перці, з яких виготовляють гострий соус. Гагаузи сповідують православ'я, тому в їхній кухні своє місце займають страви зі свинини і вино. Наприклад, червоне вино подається практично до всіх страв. Гагаузький плов готується з булгуру (пшенична крупа грубого помелу)[2].

Список основних страв

 1. «Фасюля» — загальна назва страв з квасолі.
 2. «Мамалига» — кукурудзяна каша з бринзою різної густини і щільності.
 3. «Кивирма» — солоний пиріг з бринзою, звичайна страва вихідного дня.
 4. «Чорба» — курячий суп з помідорами і оцетом.
 5. «Гьозлеме» — пиріжки з бринзою, випікають із залишків дріжджового тіста після закладки в піч основної маси домашнього хліба
 6. «Пача» — холодець з домашньої птиці (курки або качки).
 7. «Сарма» — голубці з виноградним листям, приправлені сметаною.
 8. «Кабакли» — десертна страва, яка представляє собою гарбузові рулети.
 9. «Каурма» — святкова страва з баранини до весілля, народження дитини тощо.
 10. «Долма бібер» — квашений перець, фарширований рисом.
 11. «Туршу» — гагаузькі соління. До них належать квашені овочі (білокачанна капуста, помідори, огірки), що як гарніри й закуски незмінно з'являються на столі у великій кількості. До солінь делікатесного типу належать квашені кавуни і яблука[3].
 12. «Манджа» печеня з помідорами.
 13. «Гатлама» - гата у Вірменії, кята в Азербайджані.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.