Галактичний рукав
Галактичний рукав (спіральний рукав[1]) — структурний елемент спіральної галактики, яскраві утворення, що пролягають по галактичному диску. У рукавах міститься значна частина пилу та газу, молодих зір, а також багато зоряних скупчень.
Головна властивість — тривалий час існування спіральних рукавів (інакше спіральні галактики не були б переважним типом серед усіх інших галактик). Вважають, що спіральні відгалуження — ударні хвилі, утворені внаслідок розвитку нестійкості, яка виникає в однорідному диску. Підвищена яскравість рукавів зумовлена тим, що переважно в них зосереджена переважна частина гарячих зір високої світності (ранніх спектральних класів). Тому рукави чіткіше виділяються на зображеннях у блакитних та ультрафіолетових променях, а на зображеннях у червоних та інфрачервоних променях спіральний малюнок розмито[1].
Спостереження
Характерні спостережні властивості спіральних рукавів:
- підвищена концентрація молодих об'єктів (удвічі вище, ніж у середньому по диску);
- дефіцит старих об'єктів (на 30% менше від середнього по диску);
- концентрація газу у 2—5 разів більша, ніж на сусідніх ділянках;
- висока концентрація пилу (рукави непрозорі);
- систематичне відхилення швидкості обертання від кругової[2].
Варто зазначити, що зорі у спіральних рукавах галактик із перемичкою обертаються, як правило, практично по круговій орбіті.
Спіральні рукави Чумацького Шляху
Спіральна структура нашої Галактики Чумацький Шлях недостатньо детально вивчена і є перспективною темою для науки[1][3]. Вона має щонайменше 5 спіральних рукавів: рукав Лебедя, рукав Оріона, рукав Персея, Рукав Стрільця і рукав Центавра. Їхні назви обумовлені розташуванням основних масивів рукавів у відповідних сузір'ях. Наша Сонячна система перебуває в невеликому Місцевому рукаві, або Рукаві Оріона (іноді позначуваний як «0»), який з'єднаний із двома більшими — внутрішнім рукавом Стрільця (позначуваний як «-I») та зовнішнім Рукавом Персея (позначуваний як «+I»). Рукави Молочного Шляху складаються з зір населення І (до якого належить і наше Сонце) та різних об'єктів. Ці об'єкти є, по суті, молоді зорі, зони H II та розсіяні зоряні скупчення.
Спіральна структура галактики Андромеди
Галактика Андромеди є найближчою до нас спіральною галактикою і, відповідно, добре вивченим об'єктом. У першу чергу, у ній виділяють такий структурний компонент як рукав S4 — добре помітне спіральне утворення у південно-західній частині[4].
Примітки
- Спіральні рукави // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 449—450. — ISBN 966-613-263-X.
- Ying-Qiu Gu (19 травня 2008). Stationary Spiral Structure and Collective Motion of the Stars in a Spiral Galaxy (англ.). Arxiv.org. Процитовано 13 травня 2009.
- L. G. Hou (NAOC), J. L. Han (NAOC), W. B. Shi (NAOC) (4 Mar 2009). The spiral structure of our Milky Way Galaxy (англ.). Arxiv.org. Процитовано 13 травня 2009.
- ЕФРЕМОВ.
Див. також
- Гало галактики
- Галактичний диск
Посилання
- Ю. Н. ЕФРЕМОВ (1984). Спиральные рукава Галактик. «Земля и Вселенная» (3).