Галліполі

Галліпо́лі або Галліполі́йський піво́стрів (грец. Καλλίπολις, тур. Gelibolu) — півострів у європейській частині Туреччини, розташований між Саросською затокою Егейського моря і протокою Дарданелли. Довжина близько 90 км (з південного заходу на північний схід), ширина до 20 км. Висота до 420 м.

Протока Дарданелли та півострів Галліполі

Адміністративно півострів входить до складу ілу(вілайєту) Чанаккале, історично і географічно в регіон Східна Фракія. На узбережжі протоки Дарданелли розташоване місто Геліболу. Давня назва міста Галліполі, або Херсонес Фракійський.

Історія

Півострів Фракійський Херсонес за античності

Галліполі (Калліполі грец. Καλλίπολη) вперше з'являється під цим ім'ям за часів останніх македонських царів у II столітті до н. е. В античні часи, півострів Галліполі був відоміший як Херсонес Фракійський (грец. Χερσoνησoς Θραικια). Донині збереглись кілька мечетей і пам'яток візантійської епохи.

У Середні віки Галліполі мав велике значення як місце складів італійських купців. У 1190 році тут переправлялися в Малу Азію армія хрестоносців під проводом Фрідріха Барбаросси. В 1204 році місто завойоване венеціанцями, в 1306 обложене, спустошене і зруйноване каталонцями. З 1352 по 1357 взято османами. У 1416 р. між Лампсаком і Галліполі, венеціанський флот здобув морську перемогу над турками. Головне військове значення Галліполі було засновано на можливості замкнути тут шлях суднам і морем, і суходолом по півострову. Французькими інженерами в 1864 році тут було побудовано ряд укріплень, в 1877 їх було оновлено і посилено.

Під час Першої світової війни Галліполі був ареною запеклих боїв в ході Дарданелльської операції (19 лютого 1915 9 січня 1916), яка закінчилася поразкою військ Антанти.

У 1920—1921 рр. на Галліпольському півострові розмістилися частини Російської Армії генерала П. Н. Врангеля, евакуйовані з Криму. Російський військовий табір у Галліполі перетворився на військовий центр Білої еміграції. 22 листопада 1921 в Галліполі було створено Товариство Галліполійців — один з активних військових антикомуністичних організацій Російського Білого Зарубіжжя.

1957 року в районі півострова проходила основна частина операції «Діп вотер» — одного із найбільших в історії військово-морських навчань.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.