Галіндез (острів)

Галіндез (англ. Galindez Island) острів, входить в групу Аргентинських островів Архіпелагу Вільгельма. Лежить безпосередньо на схід від острова Вінтер (Winter Island) Аргентинських островів. На о. Галіндез розташована українська антарктична наукова станція "Академік Вернадський"[1].

Острів Галіндез
англ. Galindez Island
Вид на острів
Географія
65°15′ пд. ш. 64°15′ зх. д.
Континент Антарктида
Місцерозташування Південний океан,
Море Беллінсгаузена
Акваторія Південний океан
Група островів Аргентинські острови
Площа 0,8  км² 
Довжина 0,8 км
Країна
 Антарктида
Регіон Аргентинські острови
Адм. одиниця Територія Антарктичного договоруd
Населення 0 (2012)
Острів Галіндез
Острів Галіндез (Антарктида)

 Галіндез у Вікісховищі

Історія

Острів був виявлений французькою антарктичною експедицією 1903-05 років під керівництвом Жана-Батиста Шарко, який назвав його на честь командувача ВМФ Аргентини Ісмаеля Галіндеза, котрий доклав зусиль для пошуку та порятунку експедиції Шарко[2]. Острів був дослідженний британською експедицією 1934-37 років під командуванням Джона Райміля.

Наукова станція Академік Вернадський

Полярна станція Академік Вернадський

Наукова база на Аргентинських островах поблизу Антарктичного півострова заснована під час Британської експедиції на Землю Ґреяма в 19341937 роках. Як постійно діюча метеообсерваторія база почала працювати на острові Вінтер з 1947 року. Упродовж зимівлі 19531954 років станція була перенесена на мис Марина острова Галіндез. Після 1953 року тут було зведено ще декілька будівель, а більшість з них з'явилася протягом 19791980 років. У 1984 році було споруджено також невеликий будиночок аварійної бази — хатина Расмуссена.

Після розпаду Радянського Союзу Росія оголосила себе його правонаступницею, зокрема, заявивши про виняткове право на всі антарктичні станції СРСР, і відмовила Україні в передачі однієї із них[3]. Упродовж лютого-серпня 1992 року направлено ряд ініціативних листів вчених і спеціалістів, звернень установ і організацій до державних органів України щодо необхідності відновлення і продовження діяльності в Антарктиці.

У листопаді 1993 року Велика Британія розповсюдила серед посольств пропозицію про передачу станції «Фарадей» на острові Галіндез одній з держав, які ще не мали станцій на континенті.

Станція була передана Україні в 1996 році Британською антарктичною службою і перейменована в "Академік Вернадський". Тут ведуться геофізичні, метеорологічниі, геокосмічні, біологічні та інші дослідження.[4]

Примітки

  1. admin. Історія станції. UAC (укр.). Процитовано 3 лютого 2020.
  2. Історія української Антарктики. Експедиція (укр.). 22 січня 2019. Процитовано 3 лютого 2020.
  3. Андрей, Клюй. Історія центру. UAC (укр.). Процитовано 3 лютого 2020.
  4. admin. Державна програма досліджень в Антарктиці. UAC (укр.). Процитовано 3 лютого 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.