Гамфрі Рептон

Гамфрі Рептон (англ. Humphry Repton, *21 квітня 1752 24 березня 1818) — відомий англійський садівник, теоретик і практик ландшафтної архітектури.

Гамфрі Рептон
Humphry Repton
портрет Гемфрі Рептона
При народженні Гемфрі Рептон
Народження 21 квітня 1752(1752-04-21)
Бері-Сент-Едмендс, Саффолк, Англія, Королівство Велика Британія[1]
Смерть 24 березня 1818(1818-03-24) (65 років)
  Springfield, Chelmsfordd, Ессекс, Ессекс, Англія, Сполучене Королівство[1]
Поховання
Parish Church of Saint Michaeld : 
Національність англієць
Країна  Велика Британія
Навчання Norwich Schoold
Діяльність помолог, архітектор, письменник-документаліст
Напрямок пейзажний стиль садівництва
Роки творчості 1788–1817
Твори сади Британії
Батько John Reptond[2]
Мати Martha Fitchd[2]
У шлюбі з Mary Clarked
Діти John Adey Reptond, George Stanley Reptond[2] і Edward Reptond[2]

 Гамфрі Рептон у Вікісховищі

Біографія коротко

Батько збирав податки і родина була заможна. Коли батько перебрався до Норвіча, сина віддали в Норвічську граматичну школу. Батько призначав сину кар'єру торгівця і направив сина в Голландію вивчити голландську мову і комерційну справу. Він повернувся в Норвіч, займався продажем текстилю, в 1773 році узяв шлюб з Мері Кларк.

Як багато англійців, був прихильником акварельного живопису і садівництва. Захоплення садами призвело до змін в бізнесі. За сприяння герцогів Портланда і Норфолка Гемфрі у 1788 році розпочав новий для нього бізнес — у садівництві.

Особливості садівництва в Англії

Садівництво в Англії пройшло довгий шлях до середини 18 століття. Острівна відокремленість Англії спонукала появу своїх законів в плануванні садів, незважаючи на запозичені зразки садів Голландії чи Франції. Великі сади бароко на зразок Версалю мали місце лише біля королівських замків. Великі домішки культури середньовіччя виявилися і в садівицтві, в планування садів Англії часто вводили різні лабіринти. Геометричні форми регулярних садів тут швидко набридли. Теоретичні пошуки призвели до визнання принципу, що «Вся земля — сад». Але цей сад зовсім не геометричних, регулярних форм, а пейзажний.

Тому в Британії почали рано відмовлятися від регулярних садів. Виник англійський, пейзажний сад. Він був значно дешевішим за парк французького зразку, не потребував армії садівників і копіював форми навколишніх краєвидів. На його форми мали вплив пейзажний живопис Пуссена, і, особливо, Клода Лоррена. Тому в пейзажних садах Британії не відмовлялись від будівництва окремих павільйонів, мостів, штучних ставків тощо. Неможливо уявити випас худоби в регулярному саду. Випас худоби в пейзажному саду Англії — звичайна річ, до того ж практична в міщанській і поміркованій країні. Зовні це були залишки великих вольєрів садів бароко і гра в сільську простоту. Монотонні галявини пейзажних парків домашні і дикі тварини, а також птахи робили живими і схожими на краєвиди за парковими огорожами. Дикі олені і птахи і досі окраса багатьох пейзажних парків країни.

Садівницькі принципи Рептона

Худ. Томас Мідленд. Візитна картка Гамфрі Рептона, ландшафтного архітектора.

Попередником Рептона вважають Ланселота Брауна (1715–1783). Той почав спрощувати різку геометрію регулярних садів і прийшов до майже повного ототодження штучного парку з навколишнім краєвидом. Ланселот Браун копав ставки в потрібних містах, влаштовував галявини з перспективами на різні боки. Копаний ставок в садибі герцога Графтона викликав справжню заздрість сусідніх вельмож. А герцог Мальборо запросив Ланселота в свою родинну садибу для створення низки водойм.

Гамфрі Рептон не схвалював повну відмову від багатої практики садів бароко. Для нього не були привабливими оголені фасади садибних осель, часто побудованих посередніми архітекторами. Він залишав регулярне планування поблизу осель. З арсеналу бароко він залишив використання терас, балюстрад, паркових сходинок різного типу. Це урізноманітнювало паркове середовище і збагачувало середовище, збідніле від принципів стилістики класицизму.

Він повернувся до практики робити декілька варіантів проекту. На зображення господської оселі він накладав клапани з своїм проектом доопрацювань і давав замовникам право вибору варіанту. Дороблені і додані деталі і об'єкти Гамфрі Рептона покращували краєвиди надзвичайно.

Йоркширський краєвид до перепланування Рептоном Йоркширський краєвид після перепланування Рептоном Рассел-сквер в Лондоні

Посилання

  1. Oxford Dictionary of National Biography / C. MatthewOxford: OUP, 2004.
  2. Lundy D. R. The Peerage
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.