Гейс (річка)

Гейс
Йорк-Фекторі в гирлі річки Гейс, 1925
57°03′27″ пн. ш. 92°10′45″ зх. д.
Витік озеро Молсон
• координати 54°18′55″ пн. ш. 96°41′31″ зх. д.
висота, м 221 м
Гирло  Гудзонова затока
• координати 57°03′27″ пн. ш. 92°10′45″ зх. д.
Басейн Hudson Bay drainage basind
Країни: Манітоба,  Канада
Регіон Манітоба
Довжина 483 км
Площа басейну: 108 000 км²
Середньорічний стік 590 м³/с
Притоки: Gods Riverd
Водойми в руслі Oxford Laked, Knee Laked[1] і Robinson Laked[2][3]
Ідентифікатори і посилання
 Медіафайли у Вікісховищі

Гейс (англ. Hayes River) — річка на північному сході провінції Манітоба, Канада.

Географія

Бере початок в озері Молсон і тече на північний схід через великі озера Оксфорд та Ні. Впадає в Гудзонову затоку східніше гирла річки Нельсон. Річка Гейс є найдовшою річкою Манітоби що зберегла в недоторканності свою природу. На річці немає гребель і річка вільно тече по своєму руслу як і багато тисяч років тому, через озера, глибокі долини та ущелини, створюючи по шляху бистрини, пороги та водоспади.

Природа

Природні умови у витоках річки та в її гирлі значно відрізняються. У міру просування з півдня на північ густі хвойні ліси по обох берегах річки змінюються болотами і чахлими гаями чорної ялини та американської модрини, а потім і пустельною тундрою. Тваринний світ представлений оленями карібу, росомахами, бурими і білими ведмедями, білухами, орланами білоголовими, мартинами білими та іншими видами ссавців і птахів. У річці водяться осетрові, палія американська, північна щука, судак, окунь, сиг, озерна та річкова форель.

Історія

Задовго до появи європейців на берегах річки корінне населення використовувало річку для пересування. Після прибуття європейців в Північну Америку річка стала важливою транспортною артерією Канади. У 1684 році річка була названа на честь лорда Джеймса Гейса французьким дослідником П'єром-Еспрі Радіссоном, але окремі ділянки річки мали інші назви: Траут, Бурбон, Джек Тент, Фекторі, Стіл, Реббіт, Гілл Рівер, Рів'єр-ду-Рок. У гирлі річки компанія Гудзонової затоки в 1684 році заснувала факторію Йорк-Фекторі, яка служила її штаб-квартирою на півночі континенту до 1957 року. Оскільки маршрут по річці був одним з основних на шляху до Півночі, то багато хто з відомих дослідників Канади подорожували по Гейс, в тому числі Генрі Келсі, перший європеєць, який побачив Канадські прерії; Девід Томпсон, який наніс на карти величезні простори необжитих територій; Семюель Герн під час його легендарних поїздок через безплідні землі. Подорожували тут і картографи Компанії Гудзонової затоки Пітер Фідлер і Філіп Тернер, легендарний дослідник лорд Джон Франклін та відомий картограф і геолог Джозеф Берр Тіррелл.

В даний час річка популярна у каноїстів і байдарочників, які коротким літом подорожують по річці. Розвинене спортивне та любительське рибальство.

У 2006 році річка Гейс включена до Система спадщини річок Канади (Canadian Heritage Rivers System)[4][5].

Примітки

Посилання

Джерела

  • Marsh, James. "Hayes River". The Canadian Encyclopedia. The Historica Dominion Institute, 2010-07-26.(англ.)
  • "Hayes River - Facts". Canadian Heritage Rivers System. 2010-07-26.(англ.)
  • James Raffan,"Emperor of the North: Sir George Simpson and the Remarkable Story of the Hudson's Bay Company, 2007, ст. 126 (англ.)
  • Eric W. Morse,'Fur Trade Routes of Canada/Then and Now', ст. 36,1971 (англ.)
  • Beman, Ann (2003). "Spirits on the Hayes" (PDF). Canoe Journal: 38–42. 2008-01-24. (англ.)
  • "Rivers - Other Rivers Flowing Into Hudson Bay, James Bay or Ungava Bay". Facts about Canada. Atlas of Canada. 2009-08-17. (англ.)
  • "Builders". Our history - People. Hudson's Bay Company. Retrieved 2010-07-26.(англ.)
  • "Hayes River". Geographical Names Data Base. Natural Resources Canada. 2010-07-26.(англ.)
  • "Hayes River". Atlas of Canada. Natural Resources Canada. 2010-02-04. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.