Геморагічні діатези

Геморагічні діатези — стани, що супроводжуються підвищеною кровоточивістю.

Геморагічні діатези
Спеціальність Гематологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 D69.9
DiseasesDB 1442
MeSH D006474

Нормальне згортання крові можливо лише при незмінених судинах, достатній кількості функціонально повноцінних тромбоцитів, певній сукупності у крові факторів згортаючої та протизгортаючої систем. У зв'язку з цим первинні геморагічні діатези можна поділити на три групи.

Усі геморагічні діатези за етіологією та патогенезом поділяються на первинні (ідіопатичні) та вторинні (симптоматичні).

Етіологія

Тромбоцитопенія виникає внаслідок порушення утворення мегакаріоцитів і тромбоцитів у кістковому мозку, підвищеного витрачання і розпаду їх у крові, функціональної неповноцінності тромбоцитів, руйнування їх антитілами, при різних інфекціях, інтоксикаціях, зокрема мікотоксикозах.

Патогенез

Дефіцит тромбоцитів супроводжується порушенням прилипання до пошкодженої поверхні й склеювання між собою кров'яних пластинок, що знаходяться в основі утворення тромбу, і забезпечує припинення кровотечі. Не відбувається своєчасного вивільнення речовин, які беруть участь у зсіданні крові й викликають спазм пошкоджених судин. Порушення зсідання крові та збільшення проникності судин призводять до крововиливів.

Клінічні симптоми

  • Підвищена кровоточивість, схільність до повторних кровотеч і крововиливів, самовільних або після незначних травм. Поява синців, петехій, кровотеч (носових, маткових, легеневих та ін.).
  • Гарячка, зниження маси тіла, слабкість
  • Сімейний характер кровоточивості — характерний симптом при тромбоцитопеніях. Шкірні висипи після грипу або інфекції вказують на можливість імунної форми тромбоцитопенічної пурпури.
  • Анемічний синдром: блідість шкіри і слизових оболонок. При аускультації серця — систолічний шум над усіма точками. Ураження суглобів, набряки, біль, гемартрози (гемофілія, геморагічний васкуліт).
  • Ураження внутрішнії органів: нирковий та абдомінальний синдроми (макрогематурії, мелена).
Типи кровоточивостіОсобливостіПри якому захворюванні характерні
ГематомнийМасивні глибокі крововиливи через декілька днів після макротравмиГемофілії
Петехіально-плямистий (синцевий):Поверхневі крововиливи в шкіру і слизовіТромбоцитопенічна пурпура, тромбоастенія Глянцмана, інші тромбоцитопатії
Змішаний синцево-гематомнийПетехіїХвороба Віллебранда, гемофілія А та ін.
Васкулітно-пурпурнийСиметричний ескудативно-геморагічний висип, свербіж шкіриГеморагічний васкуліт
АнгіоматознийГемангіоектазіїТелеангіоектазії Рандю-Ослера

Джерела

  • Довідник фельдшера/під ред. А. Н. Шабанова. — 4-е вид., стереотип. — М.: Медицина, 1984.
  • Геморагічні діатези_с.328 — Внутрішні хвороби. Диференціальний діагноз і лікування хворих/Є. О. Воробьов та ін. — Полтава: Дивосвіт, 2004.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.