Генеральна військова канцелярія гетьмана Івана Скоропадського

Генеральна військова канцелярія гетьмана Івана Скоропадського — найвища адміністративна установа Гетьманщини в 1708—1722 роках, що розташовувалась у Глухові.

Генеральна військова канцелярія гетьмана Івана Скоропадського

Особливості управління Генеральним урядом

За гетьманування Івана Скоропадського в 1708—1722 роках центром ухвалення рішень виступав гетьманський уряд і центральні органи управління Генеральна військова канцелярія, яким підпорядковувались усі місцеві структури козацького самоврядування. Судова влада, крім того, також підпорядковувалась гетьману Івану Скоропадському. Він здійснював вищу судову владу: затверджував вироки всіх судів, здійснював право помилування тощо.

Діяльність особистої канцелярії гетьмана

При гетьмані Скоропадському була створена особиста канцелярія для діловодства з усіх справ, що входили до прерогатив гетьмана. Виконували цю роботу писар, старші та молодші канцеляристи. Частина з них супроводжувала гетьмана під час його поїздок, решта залишалася на місці. Крім того вони залишили відоме історичне джерело Діаріуш (Щоденник).

Склад Генеральної військової канцелярії

Головним органом влади була Генеральна військова канцелярія. До її складу входили генеральні писар, судді, осавули, хорунжий і бунчужний.

Генеральний писар

Генеральний писар Савич Семен (генеральний писар) (? — 1725) увесь період правління гетьмана керував Генеральною військовою канцелярією, що виконувала роль уряду. Він тримав печатку Війська.

Печатка Війська Запорозького

До його обов'язків входило прийняття грамот, а також виголошення на Раді старшин у присутності гетьмана й за його розпорядженням актів, грамот та інших документів державної ваги.[1] В останні роки гетьманування Івана Скоропадського генеральний писар став нерідко підписувати універсали від імені гетьмана. За свідченням сучасників, генеральний писар Семен Савич став «вторым по гетману властію и силою».[2]

Генеральний суддя

Генеральні судді завідували судочинством. На цій посаді в 1714—1715 роках працював Ніс Іван Яремович (? — 1715), а згодом у 1715—1722 рр. працював Чарниш Іван Федорович (? — 1728).

Генеральний суддя очолював Генеральний суд Гетьманщини та вершив суд над державними злочинцями, розглядав апеляції і прохання про помилування, контролював роботу місцевих судів. Він розглядав апеляції щодо рішень полкових і сотенних судів. На засідання Генерального суду скликали підконтрольних генеральному судді суддів з міст і селищ. Всі судді були виборними.

Генеральний осавул

Одночасно працювало два Генеральних осавули. Вони стежили за правопорядком у Гетьманщині, наглядали за складом і бойовим забезпеченням Війська, веденням компутів, забезпеченням грошової й натуральної плати козакам, які несли військову службу і виконували доручення гетьмана адміністративного, військового та судового характеру.

У різні роки гетьманування І. Скоропадського цю посаду обіймали чотири особи. Спочатку, в 1709—1717 роках осавулом було обрано Степана Бутовича[3] (1631—1717), а потім в 1710 році ще додатково Василя Жураківського (? — 1730)

Потім генеральними осавулами працювали Антін Андрійович Гамалія (? — 1728) та Петро Валькевич (бл. 1687—1758).

Генеральний хорунжий

Генеральні осавули, хорунжі й бунчужні виконували функції гетьманських генерал-ад'ютантів: генеральний хорунжий охороняв військовий прапор, брав участь у засіданнях Генерального суду, виконував різні доручення гетьмана. Так за урядування Івана Скоропадського посаду Генерального хорунжого в 1708—1721 роках обіймав Іван Сулима (? — 1721). Він також з 1718 року був наказним гетьманом.

Генеральний бунчужний

Генеральний бунчужний охороняв бунчук, відав різними військовими справами, іноді за дорученням гетьмана («по зволенію рейментарской власти») міг видавати універсали й мав свою печатку. В 1713—1722 роках Генеральним бунчужним працював Яків Лизогуб (1675—1749).

Інші уряди

Уряди генерального обозного і генерального підскарбія не були заміщені. Як відомо, генеральний обозний очолював армату, мав повноваження заступника гетьмана, у разі потреби обіймав посаду наказного, а генеральний підскарбій — відповідав за Військову скарбницю, реформовану у Генеральну скарбову канцелярію.

Знатне військове товариство несло державну та військову службу з землі. І їх становище визначалось цілою системою привілеїв: на володіння населеними слободами і селами, на участь в органах представницької влади (радах, з'їздах, нарадах), на певну юрисдикцію, фінансові пільг.[4] Кожний з генеральних старшин традиційно виконував надані йому повноваження. Однак в результаті посилення ролі царських представників в Україні (резидента, губернатора, комендантів) вже за гетьманування Івана Скоропадського роль генеральної старшини в управлінні Гетьманщиною дещо зменшується.

Примітки

  1. Вечерський В. В. Гетьманські столиці України / В. Вечерський. — К.: Наш час,. 2008. — С. 227.
  2. Іван Скоропадський [Текст]: историческая литература / О. Гуржій, І. А. Коляда, В. Милько. — Харків: Фоліо, 2014. — 119 с.
  3. https://www.geni.com/people/[недоступне посилання з липня 2019]
  4. Швидько Ганна. Історія держави і права України (Х — початок ХІХ століття). — Дніпропетровськ: Вид-во Дніпропетровського ун-ту, 1998. — С. 105.

Джерела

  1. Бантыш-Каменский Д. Н. История Малой России от водворения славян в сей стране до уничтожения гетманства. — К.: Час , 1993. — 565 с.
  2. Белашов В. І. Глухів — столиця гетьманської і Лівобережної України: посібник до «Глухівського періоду» історії України (1708—1782 рр.). — Глухів, 1996. — 144 с.
  3. Кривошея В. В., Кривошея І. І., Кривошея О. В. Неурядова старшина Гетьманщини / В. В. Кривошея, І. І. Кривошея, О. В. Кривошея.– К.: «Стилос», 2009. — 604 с.
  4. Модзалевський Вадим Львович. Малоросійській родословникъ. — Т. Второй: Е. — К. — К.:Типографія Т-ва Г. Л. Фронцкевича і Ко, 1910. — 720 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.