Георг Еліс Мюллер

Ґеорґ Еліас Мюллер (нім. Georg Elias Müller, 20 липня 1850 23 грудня 1934) німецький філософ, один з перших експериментальних психологів.

Георг Еліс Мюллер
нім. Georg Elias Müller
Народився 20 липня 1850(1850-07-20)[1][2][…]
Грімма, Німеччина[3]
Помер 23 грудня 1934(1934-12-23)[3][1][…] (84 роки)
Геттінген, Німеччина, Німецький рейх[3]
Країна  Німеччина
Діяльність психолог, викладач університету
Alma mater Лейпцизький університет, Геттінгенський університет і Гумбольдтський університет Берліна
Науковий керівник Рудольф Герман Лотце
Відомі учні Géza Révészd[4]
Знання мов німецька
Заклад Геттінгенський університет
Членство Американська академія мистецтв і наук і Прусська академія наук

Вперше здобув популярність дотепною критикою «психофізичного закону» Ґустава Фехнера та самостійною розробкою основних питань психофізики, що базувались на математично точних підставах.

В кінці XIX століття Ґеорґ Мюллер був одним з найвизначніших представників психології як нової галузі знання. До нього приїжджали вчитися як німецькі громадяни, так і піддані з інших країн, включаючи Російську імперію, зокрема, одним з його учнів був магістр Віталій Серебреніков.

Мюллер сформулював інтерференційну теорію забування. Центральною в ній є гіпотеза, що процес забування відбувається в результаті взаємодії нового матеріалу з тим, що людина запам'ятала раніше; забування виникає не тому, що руйнуються з часом асоціативні зв'язки, а тому, що запам'ятовуваний матеріал взаємодіє з тими асоціаціями, що вже є у пам'яті суб'єкта (між новими та минулими асоціаціями формується інтерференція, і саме вона діє як чинник, що зумовлює забування).

Для своїх досліджень Мюллер зі своїм помічником Фрідріхом Шуманом винайшов прилад, який назвав «барабан пам'яті». Це циліндр, що обертався та регулював подання матеріалу для запам'ятовування. Використання такого приладу сприяло більш точним та об'єктивним дослідженням пам'яті[5].

Мюллером також сформульоване правило, відповідно до якого пам'ять людини не в змозі розпізнавати як самостійні одиниці більше за 7 (±2) об'єктів.

Професорував у Геттінгені та Чернівцях.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.