Георг IV

Георг IV (англ. George IV, нім. Georg IV; 12 серпня 1762 26 червня 1830) — король Великої Британії і Ганноверу з 29 січня 1820 року, з Ганноверської династії. Фактично очолював країну набагато раніше, з рубежу століть, коли загострилася психічна хвороба його батька, Георга III. 5 лютого 1811 року Георг III був визнаний недієздатним, і з того часу його старший син був проголошений принцом-регентом і залишався ним до смерті батька 29 січня 1820 року.

Георг IV
англ. George IV
Dei Gratia Britanniarum Rex Fidei Defensor
Король Великої Британії
Правління 1820-1830
Коронація 19 липня 1821
Попередник Георг III
Наступник Вільгельм IV
Інші титули Король Ганноверу
Біографічні дані
Імена George Augustus Frederick (Джордж Ауґустус Фредерік)
Хрещення 18 вересня 1762
Релігія англіканство
Народження 12 серпня 1762(1762-08-12)
Сент-Джеймський палац, Лондон
Смерть 26 червня 1830(1830-06-26) (67 років)
Замок Віндзор, Беркшир
Гастроентерологічні захворюванняd
Поховання Каплиця Св. Георга, Замок Віндзор
Дружина Кароліна Брауншвейзька
Діти Шарлотта Августа Уельська
Династія Гановери
Батько Георг III
Мати Шарлотта Меклінбурґ-Стрелітз
Нагороди
 Медіафайли у Вікісховищі

Період 18111820 років називається епохою Регентства (англ. Regency). 8 квітня 1795 року одружився з Кароліною Брауншвейзькою (17 травня 1768 7 серпня 1821), яка народила йому дочку Шарлотту Августу.

Монета з портретом Георга IV

Біографія

З правлінням Георга-регента пов'язана тривала боротьба Великої Британії з Наполеоном I Бонапартом та Французькою імперією, яка завершилась поразкою Наполеона й перемогою Англії. Економічний розвиток країни у ці роки також був успішним.

Однак Георг IV (як принц-регент і потім як король) був особисто надзвичайно популярним — одним з популярніших монархів Британії взагалі. Денді, щедрий покровитель художників, гурман, Георг мав не зовсім заслужену репутацію холодного егоїста, байдужого до своїх близьких.

8 квітня 1795 року він одружився з Кароліною Брауншвейзькою, яка народила йому єдину дочку Шарлотту Августу. Суспільство було вражене його конфліктами з дочкою, ймовірною спадкоємицею престолу (померла ще за життя діда, під час пологів) та законною дружиною Кароліною Брауншвейгською. Кароліна, яку чоловік залишив ще у 1796 році, після смерті свекра у 1820 році за потужної громадської підтримки повернулась до Великої Британії з метою коронуватись разом із Георгом (19 липня 1821 року), але це їй не було дозволено, оскільки палата лордів прийняла так і не затверджений палатою громад закон про їхнє розлучення; менше ніж за місяць приголомшена королева померла (звісно, поширювались чутки, що чоловік наказав її отруїти). Георг був неодноразовим об'єктом сатири (зокрема Байрона).

Є історичний анекдот[1] про те, що Георг IV коронувався короною, узятою ним напрокат у ювеліра Рендалла (оскільки через величезні борги не міг викупити її у власність).

Рання смерть єдиної законної дочки фактично залишила Георга без спадкоємців. Оскільки всі його численні брати (окрім герцога Камберлендського, одруженого з 1815 року, у якого, однак, ще не було дітей) були холостяками або перебували у цивільних шлюбах, а всі сестри були бездітними, то це ставило під загрозу існування династії. У 18171818 роках одразу кілька британських принців поспіхом узяли собі дружин завдяки обіцяному монархом значному фінансовому заохоченню тому, хто продовжить династію. Дочка, що народилась в одному з цих шлюбів, принцеса Вікторія Кентська, успадкувала британську корону після смерті Георга та іншого свого дядька, Вільгельма IV, у 1837 році.

Цікаві факти

  • Георг IV винайшов правий та лівий чоботи. До цього все взуття могло надягатись на будь-яку ногу.
  • Вважався, особливо в молодості, ловеласом та серцеїдом з урахуванням того, що обхват його талії сягав 1,5 метрів.

Звання й нагороди

Примітки

  1. «Літературні додатки до журналу „Нива“», 1914

Література

Попередник
Георг III
Король Великої Британії
1820-1830
Наступник
Вільгельм IV
Попередник
Георг III
Король Ганноверу
1820-1830
Наступник
Вільгельм IV
Попередник
Георг III
Король Ірландії
1820-1830
Наступник
Вільгельм IV
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.