Герб Алгарве
Ге́рб Алга́рве — символ королівства і провінції Алгарве, Португалія. Використовувався як неофіційний територіальний герб. Щит розтятий і перетятий. У першому і четвертому полях золотого кольору голова темношкірого мавританського короля (еміра) в срібному тюрбані. У другому і третьому полях червоного кольору голова світлошкірого християнського короля в золотій короні. Залежно від епохи чи гербовника герб мав різні модифікації: поля з мавританським еміром могли бути срібними, а сам мавр зображувався чорношкірим із пов'язкою на голові. Так само розташування еміра і короля могло мінятися місцями. Інколи в кожному полі зображали по парі голів, як представлено в гербовнику «Thesouro de Nobreza». Відомий з середини XVI століття. Офіційно ніколи не використовувався португальською владою, хоча був поширеним у картографії та декоративному мистецтві. Елементи герба Алгарве у вигляді голів короля і еміра мають герби майже усіх муніципалітетів округу Фару, створеного на теренах колишньої провінції Алгарве (виняток становлять Лагуш, Фару і Олян). Інші назви — чоти́ри голови́ (порт. quatro cabeças)[1], чоти́ри короно́вані голови́ (порт. quatro cabeças coroadas)[2].
Ге́рб Алга́рве | |
---|---|
Деталі | |
Носій | Алгарве |
Використання | територіальний герб |
Історія
Перший відомий герб Алгарве датується початком XVI століття. Це срібний щит із трьома відрубаними чорними головами, на яких срібні пов'язки. Голови належать сарацинам або маврам, і символізують перемогу християн над ісламом.
Таке зображення з підписом «Алгарве» (Algarbi) зустрічається в «Арці слави Максиміліана І» (1515), створеній Альбрехом Дюрером. Його також можна побачити у правому верхньому куту деревориту «Діти Філіпа Красивого і Хуани Кастильської» (бл. 1521) авторства Яна ван Нойландта[3]. Подібні відрубані голови маврів присутні на гербах Корсики і Сардинії.
У «Арці» Дюрера поруч із гербом Алгарве намальовано також інший: в розтятому і перетятому щиті дві мавританські голови і два погруддя християнського короля. Над ним підпис «Альджазіра» (Algisire). Згодом саме цей малюнок став вважатися Алгарвським гербом.
Новий герб Алгарве фіксується 1553 року на карті Єроніма Кока «Новий опис Іспанії». У ній подається розтятий і перетятий щит, в 1 і 4 полях якого голова короля, обернена передом, а в 2 і 3 полях — голова мавра, обернена ліворуч[4].
В «Універсальному гербовнику» (1660) Шарля Сегуа герб Алгарве розміщений останнім у списку іспанських гербів. Він повторює мотив зображення з карти Кока, але поля поміняні місцями: у 1 і 4 полях розміщена голова мавра, обернена праворуч, а в 2 і 3 полях — голова короля[5].
Кольорові версії герба відомі з кінця XVI — початку XVIІ століття. Одне з перший зображень міститься на карті «Португалії і Алгарве» португальського картографа Фернанду Алвару Секу (бл. 1559—1561), виданій в Амстердамі у першій половині XVII століття Це розтятий і перетятий щит, в 1 і 4 золотому полях якого чорна голова мавра, а в 2 і 3 полях — срібна голова короля із золотою короною[6].
Інший кольоровий варіант знаходимо на голландській карті «Португалії і Алгарве» (1670) під редакцією Фрідріха Віта. У ньому 1 і 4 поля щита золоті із золотою головою короля, а 2 і 3 поля — золоті із чорною головою мавра[7].
Два унікальних герба Алгарве наводить в гербовнику «Шляхетський скарб» (1675) Франсішку Коелю. В розділі «герби різних королівств» зображено срібний щит, розтятий і перетятий. У 1 і 4 полях чорні маврські голови, увінчані червоними пов'язками; у 2 і 3 полях — чотири голови християнських королів. У кожному полі пара голів. Герб підписаний «Алгарве» (Algarve)[8]. Водночас, в іншому розділі «сіл, міст і завоювань Португалії» подано «герб королівства обох Алгарве» (armas do Reyno dos Algarues). Це червоний щит із дев'ятьма золотими вежами або замками, розташованими у три ряди по три. Таке зображення не зустрічається в інших документах, його символіка невідома: можливо це вежі з облямівки старого герба Португалії, або головні міста обох Алгарве, європейського і африканського[9][10].
Галерея
- «Арка слави», 1515
- «Діти Філіпа і Хуани», 1521
- «Новий опис Іспанії», 1553
- «Універсальний гербовник, 1660
- Герб з «Португалії і Алгарве», XVII ст.
- Герб з «Португалії і Алгарве», 1670
- Алгарве, «Шляхетський скарб», 1675
- Королівство обох Алгарве, «Шляхетський скарб», 1675
Примітки
- Boletim da Sociedade de geographia de Lisboa. № 102. Sociedade de Geografia de Lisboa, 1984. p. 121.
- Clio: revista do Centro de História da Universidade de Lisboa. Instituto Nacional de Investigação Científica, 2007. p. 102.
- Jan van Nieulandt. De zes kinderen van Filips de Schone en Johanna van Castilië, 1521-1526
- Hieronymus Cock. Nova Descriptio Hispaniae. 1553
- Charles Segoing. Armorial universel contenant les armes des principales maisons, estatz et dignitez des plus considérables royaumes de l'Europe. Paris, 1660. p. 170.
- Vernando Alvaro Secco. Portugallia et Algarbia quae olim Lusitania. Amsterdami : Apud Guilielmum et Joannem Blaeuw, 16--.
- Tabula Portugalliae et Algarbia. Amsterdam: Frederick de Wit, ca 1670.
- Coelho, Francisco. Tombo das armas dos reis e titulares e de todas as famílias nobres do reino de Portugal intitulado com o nome de Tesouro de nobreza. 1675. f. 5
- Coelho, Francisco. Tombo das armas dos reis e titulares e de todas as famílias nobres do reino de Portugal intitulado com o nome de Tesouro de nobreza. 1675. f. 10
- Pedroso da Silva, José Manuel. Duas Culturas na Heráldica do Algarve. Lagoa: Edição da Câmara Municipal de Lagoa, 2008.
Джерела
- Algarve Portugal: diccionario historico, chorographico, heraldico, biographico, bibliographico, numismatico e artistico / E. Pereira, G. Rodrigues. — Lisboa : J. Romano Torres, 1904. — Vol. I. — P. 205.
Посилання
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Герб Алгарве