Герб Алгарве

Ге́рб Алга́рве — символ королівства і провінції Алгарве, Португалія. Використовувався як неофіційний територіальний герб. Щит розтятий і перетятий. У першому і четвертому полях золотого кольору голова темношкірого мавританського короля (еміра) в срібному тюрбані. У другому і третьому полях червоного кольору голова світлошкірого християнського короля в золотій короні. Залежно від епохи чи гербовника герб мав різні модифікації: поля з мавританським еміром могли бути срібними, а сам мавр зображувався чорношкірим із пов'язкою на голові. Так само розташування еміра і короля могло мінятися місцями. Інколи в кожному полі зображали по парі голів, як представлено в гербовнику «Thesouro de Nobreza». Відомий з середини XVI століття. Офіційно ніколи не використовувався португальською владою, хоча був поширеним у картографії та декоративному мистецтві. Елементи герба Алгарве у вигляді голів короля і еміра мають герби майже усіх муніципалітетів округу Фару, створеного на теренах колишньої провінції Алгарве (виняток становлять Лагуш, Фару і Олян). Інші назви — чоти́ри голови́ (порт. quatro cabeças)[1], чоти́ри короно́вані голови́ (порт. quatro cabeças coroadas)[2].

Ге́рб Алга́рве
Деталі
Носій Алгарве
Використання територіальний герб

Історія

Cтарий герб

Перший відомий герб Алгарве датується початком XVI століття. Це срібний щит із трьома відрубаними чорними головами, на яких срібні пов'язки. Голови належать сарацинам або маврам, і символізують перемогу християн над ісламом.

Таке зображення з підписом «Алгарве» (Algarbi) зустрічається в «Арці слави Максиміліана І» (1515), створеній Альбрехом Дюрером. Його також можна побачити у правому верхньому куту деревориту «Діти Філіпа Красивого і Хуани Кастильської» (бл. 1521) авторства Яна ван Нойландта[3]. Подібні відрубані голови маврів присутні на гербах Корсики і Сардинії.

У «Арці» Дюрера поруч із гербом Алгарве намальовано також інший: в розтятому і перетятому щиті дві мавританські голови і два погруддя християнського короля. Над ним підпис «Альджазіра» (Algisire). Згодом саме цей малюнок став вважатися Алгарвським гербом.

Новий герб Алгарве фіксується 1553 року на карті Єроніма Кока «Новий опис Іспанії». У ній подається розтятий і перетятий щит, в 1 і 4 полях якого голова короля, обернена передом, а в 2 і 3 полях — голова мавра, обернена ліворуч[4].

В «Універсальному гербовнику» (1660) Шарля Сегуа герб Алгарве розміщений останнім у списку іспанських гербів. Він повторює мотив зображення з карти Кока, але поля поміняні місцями: у 1 і 4 полях розміщена голова мавра, обернена праворуч, а в 2 і 3 полях — голова короля[5].

Кольорові версії герба відомі з кінця XVI — початку XVIІ століття. Одне з перший зображень міститься на карті «Португалії і Алгарве» португальського картографа Фернанду Алвару Секу (бл. 1559—1561), виданій в Амстердамі у першій половині XVII століття Це розтятий і перетятий щит, в 1 і 4 золотому полях якого чорна голова мавра, а в 2 і 3 полях — срібна голова короля із золотою короною[6].

Інший кольоровий варіант знаходимо на голландській карті «Португалії і Алгарве» (1670) під редакцією Фрідріха Віта. У ньому 1 і 4 поля щита золоті із золотою головою короля, а 2 і 3 поля — золоті із чорною головою мавра[7].

Два унікальних герба Алгарве наводить в гербовнику «Шляхетський скарб» (1675) Франсішку Коелю. В розділі «герби різних королівств» зображено срібний щит, розтятий і перетятий. У 1 і 4 полях чорні маврські голови, увінчані червоними пов'язками; у 2 і 3 полях — чотири голови християнських королів. У кожному полі пара голів. Герб підписаний «Алгарве» (Algarve)[8]. Водночас, в іншому розділі «сіл, міст і завоювань Португалії» подано «герб королівства обох Алгарве» (armas do Reyno dos Algarues). Це червоний щит із дев'ятьма золотими вежами або замками, розташованими у три ряди по три. Таке зображення не зустрічається в інших документах, його символіка невідома: можливо це вежі з облямівки старого герба Португалії, або головні міста обох Алгарве, європейського і африканського[9][10].

Галерея

Примітки

  1. Boletim da Sociedade de geographia de Lisboa. № 102. Sociedade de Geografia de Lisboa, 1984. p. 121.
  2. Clio: revista do Centro de História da Universidade de Lisboa. Instituto Nacional de Investigação Científica, 2007. p. 102.
  3. Jan van Nieulandt. De zes kinderen van Filips de Schone en Johanna van Castilië, 1521-1526
  4. Hieronymus Cock. Nova Descriptio Hispaniae. 1553
  5. Charles Segoing. Armorial universel contenant les armes des principales maisons, estatz et dignitez des plus considérables royaumes de l'Europe. Paris, 1660. p. 170.
  6. Vernando Alvaro Secco. Portugallia et Algarbia quae olim Lusitania. Amsterdami : Apud Guilielmum et Joannem Blaeuw, 16--.
  7. Tabula Portugalliae et Algarbia. Amsterdam: Frederick de Wit, ca 1670.
  8. Coelho, Francisco. Tombo das armas dos reis e titulares e de todas as famílias nobres do reino de Portugal intitulado com o nome de Tesouro de nobreza. 1675. f. 5
  9. Coelho, Francisco. Tombo das armas dos reis e titulares e de todas as famílias nobres do reino de Portugal intitulado com o nome de Tesouro de nobreza. 1675. f. 10
  10. Pedroso da Silva, José Manuel. Duas Culturas na Heráldica do Algarve. Lagoa: Edição da Câmara Municipal de Lagoa, 2008.

Джерела

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Герб Алгарве

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.