Герда Вегенер

Герда Вегенер, до шлюбу Герда Марія Фредеріка Готліб (дан. Gerda Wegener, Gerda Marie Fredrikke Gottlieb; 15 березня 1886 28 липня 1940) данська художниця, ілюстраторка та дизайнерка в стилі модерн та арт-деко. Основний напрям творчості портрет та еротика. Її улюбленими персонажками були кокетливі дівчата, гламурні діви й чуттєві жінки. Моделлю часто виступав її чоловік — художник-пейзажист Ейнар Вегенер, один з перших в історії прооперованих по зміні статі.

Герда Вегенер
дан. Gerda Wegener

При народженні Герда Марія Фредеріка Готліб
Народження 15 березня 1885(1885-03-15)[1][2][…]
Hammelevd, Норддюрс, Центральна Ютландія, Данія
Смерть 28 липня 1940(1940-07-28)[3][4][…] (55 років)
  Фредеріксберг, Столичний регіон, Данія
Країна  Данія
 Франція
Жанр портрет
Навчання Жіноча художня школа у Копенгагеніd і Данська королівська академія витончених мистецтв
Діяльність художниця, ілюстраторка, мисткиня, дизайнерка
Вчитель Шарлотта Содеd, Юлі Мелдальd і Вігго Югансенd
Твори The Book of Bibliophiliad і Fortuniod
У шлюбі з Лілі Ельбе і Major Fernando Portad

 Герда Вегенер у Вікісховищі

Біографія

Герда Готліб народилася в прибережному данському місті в Ютландії в родині вікарія у 1886 році. Незважаючи на консервативне виховання, Герда переконала сім'ю дозволити їй в підлітковому віці виїхати в Копенгаген, де вступила до жіночого коледжу Королівської данської академії красних мистецтв. Там зустріла студента коледжу Ейнаром Вегенером і у 1904 (у 19 років) одружилася з ним[5]. У 1912-му переїхала з чоловіком у Париж і зайнялася художньою кар'єрою. Пара вела світське життя, якому сприяв успіх Готліб як портретистки та ілюстраторки провідних модних журналів.

Портрет Лілі Ельбе

У Парижі Готліб швидко стала відома своїми чуттєвими ілюстраціями, які висловлювали свободу духу. На її картинах часто зображена таємнича красуня зі стильним коротким каре, повними губами і завзятими карими очима. У 1913 році громадськість була шокована розкриттям таємниці моделі художниці, якою виявився її чоловік Ейнар. У жіночому вигляді Ейнар Вегенер представлявся оточуючим під ім'ям Лілі Ельбе.[6]

У 1930 році Герда Готліб підтримала чоловіка у його рішенні зробити трансгендерний перехід і стати жінкою — як фізично, так і юридично. Ейнар стає першою людиною, яка пройшла хірургічну корекцію статі. Для цього подружжя переїхало до Німеччини, де німецький сексолог Магнус Гіршфельд зробив Ейнару операцію.[7]

Згодом Герда і Лілі-Ейнар повернулися в Копенгаген. Пара організувала художню виставку, щоб зібрати гроші на наступну операції Лілі, але виставка провалилася. Після цього Ейнар-Лілі остаточно закинув свою творчість. До 1931 року Герда і Лілі за взаємною згодою розлучилися. Їх шлюб був анульований королем Данії, і обидві уклали нові союзи. Герда одружилася з італійським офіцером і переїхала в Марокко, Лілі закохалася в молодого французького художника.

Сподіваючись стати матір'ю, Лілі зважилася на останню операцію трансплантацію матки. Після операції тіло Лілі відкинуло пересаджений орган, і вона померла через два дні. Герда Вегенер не оговталася від смерті Лілі. Вона розлучилася з чоловіком і повернулася в Копенгаген, де жила самітницею до кінця життя. На той час її картини вийшли з моди, а відповідати новим художнім тенденціям вона не змогла. Художниця жила, заробляючи на хліб малюванням різдвяних листівок. Зубожіла мисткиня пристрастилася до алкоголю і померла на самоті у 1940 році.

Творчість

У своїй творчості Герда Вегенер була глибоко зачарована людськими іграми з ідентичністю, перевдяганнями, масками і театральністю. Читачі журналів «La Vie Parisienne», «Vogue», «La Baïonnette» і «Le Rire» милувалися її технічно чудовими і часом відвертими малюнками. Для цих малюнків найчастіше позував Ейнар — в макіяжі, різних перуках, сукнях, туфлях і з екзотичними віялами.

Живучи в Парижі, Герда Вегенер брала участь в найважливіших щорічних виставках, і навіть була представлена у французькому павільйоні на Всесвітній виставці 1925 року, де виграла дві золоті медалі[8]. Вона робила ілюстрації (особливо для еротичної літератури) і створювала скляну мозаїку для паризьких магазинів і заможних будинків[9].

Три картини Герди Вегенер входять у колекцію Центру Помпіду. Але провідні данські музеї не купили жодної — оскільки була вона жінкою, висловлювала себе в комерційній мас-культурі, була бісексуальною і знаходилася у неоднозначному шлюбі.

Фільм

Історія Герди та Ейнара лягла в основу фільму «Дівчина з Данії», який у 2015 році зняв режисер Том Гупер, відомий за фільмами «Король говорить!» і «Знедолені». Роль Герди в стрічці зіграла шведська акторка і танцівниця Алісія Вікандер, а Ейнара / Лілі — володар Оскара Едді Редмейн.[10][11][12][13]

Примітки

  1. Dansk kvindebiografisk leksikon — 2001.
  2. Weilbachs Kunstnerleksikon
  3. RKDartists
  4. Benezit Dictionary of Artists — 2006. — ISBN 978-0-19-977378-7
  5. She and She: The Marriage of Gerda and Einar Wegener. The Copenhagen Post. 3 July 2000
  6. The Arts and Transgender. renaissanceblackpool.org
  7. Lili Elbe. andrejkoymasky.com. 17 May 2003
  8. Biography at theguardian.com, accessed 12-15-2015
  9. ARKEN Museum of Modern Art. Catalogue extract (UK): GERDA WEGENER. Issuu.
  10. The tragic true story behind The Danish Girl. The Telegraph. 8 грудня 2015. Процитовано 10 грудня 2015.
  11. The Incredibly True Adventures of Gerda Wegener and Lili Elbe. coilhouse.net. 3 серпня 2012. Процитовано 10 грудня 2015.
  12. Reading Group Notes The Danish Girl. allenandunwin.com. Процитовано 10 грудня 2015.
  13. The Danish Girl vs the True Story of Lili Elbe, Gerda Wegener. historyvshollywood.com. Процитовано 10 грудня 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.