Гермес (ракетний комплекс)
Гермес — російський перспективний комплекс керованої ракетної зброї, розроблений в тульському конструкторському бюро приладобудування. Випробування авіаційного варіанту були завершені в 2003 році[3], вперше широкому загалу комплекс був продемонстрований 22 лютого 2009 року[4].
«Гермес», «Гермес-А», «Гермес-К» | |
---|---|
Тип: | «Повітря-поверхня» та «поверхня-поверхня» |
Походження: | Росія |
Історія виробництва: | |
Виробник | Конструкторське бюро приладобудування[1] |
Характеристики | |
Маса | 130 кг |
Тип і модель двигуна | Твердопаливний ракетний двигун |
Швидкість | 1300 м/с |
Запас ходу | максимальна відстань 100 км[2] |
Довжина | 3500 мм |
Пускова платформа | Гвинтокрили та літаки, БПЛА, верстати, човни, та машини |
Призначений для ураження поодиноких і групових цілей (у тому числі танків, інженерних і фортифікаційних споруд, надводних цілей і літальних апаратів з низькою швидкістю) одиночним або залповим вогнем на відстанях до 100 км[5].
Комплекс пристосований під різні варіанти базування («Гермес» — наземні ПУ, «Гермес-А» — авіаційний і «Гермес-К» — корабельний варіант, розробляється стаціонарний наземний варіант) і являє собою уніфіковане рішення високоточної реактивної артилерії для всіх родів військ.
Ракета
Ракета комплексу «Гермес» являє собою двохступеневу бікаліброву надзвукову керовану ракету. Індекс ГРАУ ракети досі остаточно не відомий. Ракета зовні нагадує ракету 57Е6-Е комплексу ППО Панцир-С1. Калібр прискорювача залежить від дальності польоту і може становити або 170, або 210 мм[3].
На маршовій ділянці траєкторії ракета розвиває швидкість до 1000 м/с[6], а в середньому по траєкторії швидкість становить близько 500 м/с[3].
Управління польотом ракети здійснюється повітряними рулями. Система наведення ракети — комбінована. На етапі виходу в район цілі воно здійснюється за допомогою інерційного або радіокомандного наведення, а на кінцевій ділянці — самонаведенням[6]. На ракеті можуть розміщуватися різні головки самонаведення[3], в тому числі лазерні[3].
Враження цілі відбувається осколково-фугасною бойовою частиною вагою 28 кг[6]. За заявою виробника, точність попадання і потужність боєголовки забезпечують безповоротне знищення малорозмірних цілей однієї ракетою, а великорозмірних — кількома, шляхом послідовного ураження життєво важливих елементів цілі[6].
Модифікації
Гермес
«Гермес» — наземна модифікація комплексу, що розміщується на серійних колісних шасі високої прохідності[5](зокрема, КАМАЗ 43114). Завдяки використанню спеціалізованої багатофункціональної РЛС виявлення цілей і супроводу ракет, має найбільшу серед всіх модифікацій дальність ураження цілей в 100 км[5] (при цьому використовується ракетний прискорювач більшого калібру[3]).
Величезна для подібних систем дальність наближає можливості «Гермеса» до оперативно-тактичних ракетних комплексів при значно меншій вартості. Комплекс має високий потенціал при контрбатарейній стрільбі.
Склад
До складу рухомого комплексу входять, щонайменше[5]:
- Бойова машина (ПУ) з 24 готовими до пуску ракетами в ТПК
- Машина управління з МРЛС виявлення і супроводу на висувній щоглі
- Командно-штабна машина з апаратурою зв'язку та навігації
Підвищення можливостей комплексу можливе при включенні до його складу[5]:
- Транспортно-заряджаючих машин
- Комплексів повітряної розвідки з БПЛА
Обслуговування комплексу проводиться[5]:
- Машиною технічного обслуговування
Гермес-А
«Гермес-А» — авіаційна модифікація комплексу, оптимізована для розміщення на широкому колі літальних апаратів — від ударних літаків і вертольотів, до транспортної авіації[6]. Дальність застосування авіаційної модифікації складає 15-20 км вдень і вночі[6].
Комплекс «Гермес-А» суттєво збільшує можливості ударної авіації по ураженню всіх типів наземних і надводних, а також низько швидкісних повітряних цілей. Так само, завдяки надзвуковій швидкості ракети і великій дальності застосування, знижується небезпека для носія з боку ППО противника[6]. Комплекс має високий ступінь автоматизації і дозволяє вести залповий вогонь по різних цілях[6].
Склад
На носії розміщені:
- До 16 ракет в ТПК
- До 2-х пускових установок
- Апаратура управління
Так само до складу комплексу входять, але не розміщуються на носії засоби технічного обслуговування.
Носії
Достовірно поки не відомий повний список можливих носіїв комплексу. На сайті виробника як приклад наводяться вертоліт Ка-52 і штурмовик Су-39[6]. Відомо, що в 2003 році були успішно завершені випробування комплексу на вертольоті Ка-52[3].
Гермес-К
«Гермес-К» являє собою корабельну модифікацію комплексу, призначену для розміщення на кораблях малої та середньої водотоннажності
. Залежно від поставлених завдань, на кораблях можуть бути встановлені ракети як звичайної, так і підвищеної дальності.Склад
До складу комплексу «Гермес-К» входять
:- керовані ракети «Гермес» в ТПК
- рухлива ПУ:
- спеціалізована
- АК-630, допрацьована для розміщення ракет.
- апаратура управління комплексом;
- засоби зв'язку і передачі даних;
- засоби технічного обслуговування.
Тактико-технічні характеристики
Джерело даних: Протитанковий ракетний комплекс «Гермес». Інформаційна система «ракетна техніка»[3]
Основні характеристики комплексу
- Максимальна дальність стрільби:
- Варіант підвищеної дальності: 100 км
- Варіант звичайної дальності: 20 км
- Швидкість польоту:
- Максимальна: 1000 м/с
- Середня: 500 м/с
- Температура застосування: від −50 °C до +50 °C
Ракета
- Масо-габаритні характеристики:
- Ракети:
- Довжина: <3,5 м
- Діаметр ракетного прискорювача: 0,21 м або 0,17 м (в залежності від дальності)
- Діаметр другого ступеня: 0,13 м
- Вага: 90 кг
- ТПК:
- Довжина: 3,5 м
- Діаметр: >0,21 м або >0,17 м (в залежності від дальності)
- Вага:
- Повна вага ТПК з ракетою: 130 кг або 110 кг (залежно від дальності)
- Вага ракети в ТПК: 127 кг або 107 кг (залежно від дальності)
- Ракети:
- Бойова частина:
- Тип: осколково-фугасна
- Вага:
- Бойової частини: 28 кг
- Вибухової речовини: 18 кг
- Бронепробивність : 1000 мм
Управління та наведення комплексу
- Допустимі типи управління: Комбінований, з самонаведенням
- Супровід цілі: автоматичний
Пускова установка
- Допустимі типи: наземна, корабельна і повітряна
- Носії: різні типи колісних шасі, транспортної та бойової авіації, бойових кораблів і катерів
- Число ракет на ПУ: до 24
Історія застосування
В серпні 2014 року в мережі інтернет стали з'являтись фото-матеріали з місць боїв, що вказували на ймовірне застосування ракет комплексу «Гермес» або «Панцир» проти важкої бронетехніки Збройних Сил України[8].
Примітки
- Hermes Архівовано 4 березня 2012 у Wayback Machine..
- Архівована копія. Архів оригіналу за 14 червня 2011. Процитовано 6 жовтня 2014.
- Противотанковый ракетный комплекс «Гермес» (рос.). Информационная система «ракетная техника». Архів оригіналу за 19 вересня 2009. Процитовано 21 жовтня 2009.
- Комплекс «Гермес-А» впервые представят на выставке в Абу-Даби — ФС ВТС (рос.). РИА Новости. 00:40 22/02/2009. Архів оригіналу за 27 лютого 2009. Процитовано 16 жовтня 2009.
- Комплекс управляемого вооружения «ГЕРМЕС». Описание комплекса наземного базирования на сайте компании-разработчика. (рос.). ГУП «Конструкторское бюро приборостроения». Архів оригіналу за 27 березня 2012. Процитовано 16 жовтня 2009.
- Комплекс управляемого вооружения «ГЕРМЕС–А». Описание комплекса авиационного базирования на сайте компании-разработчика. (рос.). ГУП «Конструкторское бюро приборостроения». Архів оригіналу за 27 березня 2012. Процитовано 16 жовтня 2009.
- «Панцир» і «Гермес» випробують на Україні. Військова панорама. 29 серпня 2014. Архів оригіналу за 24 жовтня 2014. Процитовано 6 жовтня 2014.
Посилання
- Комплекс управляемого вооружения «ГЕРМЕС» (рос.). ГУП «Конструкторское бюро приборостроения». Архів оригіналу за 27 березня 2012. Процитовано 16 жовтня 2009.. Описание комплекса наземного базирования на сайте компании-разработчика
- Комплекс управляемого вооружения «ГЕРМЕС–А» (рос.). ГУП «Конструкторское бюро приборостроения». Архів оригіналу за 27 березня 2012. Процитовано 16 жовтня 2009.. Описание комплекса авиационного базирования на сайте компании-разработчика
- Комплекс управляемого вооружения «ГЕРМЕС-К» (рос.). ГУП «Конструкторское бюро приборостроения». Архів оригіналу за 27 березня 2012. Процитовано 16 жовтня 2009.. Описание комплекса корабельного базирования на сайте компании-разработчика