Гмирьов Олексій Михайлович

Олексі́й Миха́йлович Гмирьов (Гмирєв) (29 березня 1887, Смоленськ — 24 вересня 1911, Херсон) революціонер і поет.

Гмирьов Олексій Михайлович
Народився 29 березня 1887(1887-03-29)
Смоленськ
Помер 24 вересня 1911(1911-09-24) (24 роки)
Херсон
Громадянство Російська імперія
Діяльність поет, письменник
Знання мов російська

Життєпис

Погруддя Олексію Гмирьову в Миколаєві

Народився в родині залізничників, рано осиротів, переїхав в Україну, з 15-річного віку працював на Миколаївському суднобудівному заводі.

1902 року познайомився із Іваном Чигриним, став відвідувати марксистські гуртки. З 1903 брав участь у робітничому русі, входив до Миколаївської організації РСДРП.

Брав участь у революційних подіях 1905—1907 років на Миколаївщині. Майже вся його юність пройшла у в'язниці — кілька разів його арештовували, 1908 засуджений на 6 років каторги — везли на заслання в село Рокули Архангельської губернії, по дорозі вернули через захворювання. Восени 1911 року він помер у херсонській каторжній тюрмі від сухот.

В ув'язненні писав вірші — вперше опубліковані після його смерті, у 1912-13 — «Правда», «Невская звезда». У 1926 році вийшла друком книга «За решеткой».

Вірші Гмирьова присвячені переважно революційній тематиці — «Набат», «Заклик», «Буря», «Ув'язнена», використовувались у революційно-пропагандистській роботі, є глибоко ліричні пейзажні поезії — «У вересні», «На озері», «Хмари».

Пам'ять

Ім'ям Олексія Гмирьова за радянських часів були названі вулиці у Миколаєві та Херсоні, побудований на Чорноморському суднобудівному заводі сухогруз-морозильний траулер, пойменована Миколаївська обласна наукова бібліотека.

1968 року в Миколаєві йому встановлено пам'ятник на вулиці Нікольській, у сквері його імені, скульптор Олег Здиховський, архітектор Є. П. Теляшова. Ще один пам'ятник був встановлений на вулиці Індустріальній в Миколаєві. На будинку, де мешкав у 1903—1905 рр. в Миколаєві Олексій Гмирьов, за адресою вулиця Сидорчука, 4, була встановлена меморіальна дошка.

У 2016 році в рамках декомунізації сквер імені О. М. Гмирьова був перейменований на Університетський сквер, вулиця Гмирьова — перейменована на вулицю В'ячеслава Чорновола, обидва пам'ятники і меморіальну дошку Миколаївська обласна державна адміністрація розпорядилася демонтувати.[1]

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.